Wkrótce minie osiem miesięcy, odkąd na Podlasiu stwierdzono ostatnie ognisko ASF u świni domowej. Fakt, iż przez tak długi czas udało się nie dopuścić do nowych zachorowań jest z pewnością pokrzepiający, nie napawa optymizmem jednak sytuacja związana z szerzeniem się ASF w populacji dzików. W ciągu ostatniego tygodnia potwierdzono 12 nowych przypadków choroby, z czego dwa odnotowano w dość dużej odległości od granicy z Białorusią.

Mowa tu o przypadkach choroby stwierdzonych na terenie powiatu monieckiego. Pierwszy z nich dotyczy zwierzęcia odstrzelonego na terenie miejscowości Laskowiec (gm. Trzcianne). W tym powiecie chorobę potwierdzono także u dzika padłego w okolicy miejscowości Osowiec – Twierdza w gminie Goniądz. Miejsca występowania zarażonych dzików znajdują się w odległości odpowiednio 79 i 66 km od granicy z Białorusią. Drugi tydzień z rzędu wykrywane są zatem przypadki ASF w zachodniej części województwa podlaskiego. W zeszłym tygodniu ASF potwierdzono na terenie powiatu grajewskiego, w odległości ok. 90 km od granicy.

Pozostałe 10 przypadków choroby dotyczy okolic przygranicznych. ASF wykryto na terenie województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Tradycyjnie już, najwięcej (bo aż sześć) zachorowań potwierdzono w powiecie bialskim (woj. lubelskie). Dotyczą one odstrzelonych lub padłych dzików na terenie miejscowości:

Zalesie (gm. Zalesie) w odległości 17 km od granicy
Nowosiółki (gm. Zalesie) w odległości 7 km od granicy
Gajówka – Szadek (gm. Rokitno) w odległości 13 km od granicy
Kajetanka (gm. Janów Podlaski) w odległości 6 km od granicy
Rokitno (gm. Rokitno) w odległości 11 km od granicy
Kolonia Janów Podlaski (gm. Janów Podlaski) w odległości 5 km od granicy

Trzy nowe przypadki choroby potwierdzono też w powiecie łosickim, położonym we wschodniej części województwa mazowieckiego. Dotyczą one szczątków padłych dzików znalezionych na terenie miejscowości:

Nowe Litewniki (gm. Sarnaki) w odległości 14 km od granicy
Stare Mierzwice (gm. Sarnaki) w odległości 15 km od granicy
Stare Litewniki (gm. Sarnaki) w odległości 18 km od granicy

Obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń potwierdzono także w tkankach pobranych od padłego dzika znalezionego na terenie miejscowości Kolonia Połowce (gm. Czeremcha, pow. hajnowski, woj. podlaskie) położonej w odległości 1,5 km od granicy z Białorusią.

Dotychczas potwierdzono 306 przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. W tym roku Główny Inspektorat poinformował już o stwierdzeniu blisko 140 przypadków. Od lutego 2014 roku potwierdzono również 23 ogniska choroby w stadach świń. Ostatnie odnotowane ognisko choroby odnotowano pod koniec września zeszłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!