Ostatni komunikat Głównego Inspektoratu Weterynarii tyczy się okresu 20 – 23 grudnia. W ciągu czterech dni w kraju potwierdzono 45 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Na szczególną uwagę zasługuje pierwszy jak do tej pory przypadek choroby zlokalizowany w sąsiedztwie Obwodu Kaliningradzkiego. Obecność wirusa potwierdzono w tkankach dzika znalezionego w okolicach miejscowości Dzikowo Iławieckie (gm. Górowo Iławieckie, pow. bartoszycki). Miejscowość ta położona jest w odległości 5 km od granic Federacji Rosyjskiej. Kilka tygodni temu teren ten został włączony do „żółtej strefy” (obszar ochronny), co wiązało się z wystąpieniem przypadków pomoru tuż przy granicy Polski.

To nie jedyny nowy obszar na którym pojawił się w ostatnich dniach pomór. Obecność wirusa potwierdzono także u czterech padłych dzików z terenu miejscowości Bukowa Wielka (gm. Sawin, pow. chełmski, woj. lubelskie). To pierwszy przypadek choroby na terenie tego powiatu.

Tradycyjnie już najwięcej przypadków choroby pojawiło się w województwie mazowieckim. Większość z nich dotyczy okolic Warszawy. Najwięcej, bo aż 7 przypadków choroby potwierdzono w powiecie piaseczyńskim. Pomór wystąpił tam w gminach Góra Kalwaria (5 przypadków) i Konstancin-Jeziorna (2 przypadki). Cztery nowe zachorowania potwierdzono w należącej powiatu nowodworskiego gminie Czosnów. W powiecie legionowskim choroba wystąpiła w gminie Wieliszew (2 przypadki) i Jabłonna (1 przypadek). Po jednym zachorowaniu potwierdzono w gminach Leszno i Izabelin (pow. warszawski zachodni) oraz na terenie Warszawy.

W województwie mazowieckim ASF wystąpił także w powiecie łosickim. Trzy nowe przypadki pomoru pojawiły się w gminie Platerów, jeden zaś w gminie Sarnaki.

Jak zwykle wiele przypadków pomoru odnotowano także w województwie lubelskim. Najwięcej z nich wystąpiło w powiecie bialskim. Cztery nowe zachorowania pojawiły się w gminie Międzyrzec Podlaski, dwa w gminie Drelów, a po jednym w gminie Piszczac, Tuczna i Łomazy.

Przypadki ASF masowo wystąpiły też w powiecie włodawskim. Cztery nowe zachorowania odnotowano w gminie Włodawa, trzy w gminie Wyryki, kolejne dwa w gminie Wola Uhruska.
Po jednym przypadku choroby wystąpiło także w powiecie łukowskim (gm. Łuków) i chełmskim (gm. Sawin).

Pomiędzy 20 a 23 grudnia 3 przypadki ASF odnotowano w województwie warmińsko – mazurskim. Oprócz wspomnianego wcześniej przypadku choroby w powiecie bartoszyckim, dwa kolejne wystąpiły w należącej do powiatu ełckiego gminie Kalinowo.

Ostatnie dwa przypadki choroby pojawiły się na terenie województwa podlaskiego. Mowa tu o gminach Rajgród (pow. grajewski) i Krasnopol (pow. sejneński).

Jak do tej pory w minionym roku potwierdzono 709 przypadków pomoru w kraju. Wciąż jednak nie spłynęły dane z ostatniego tygodnia grudnia. Prawdopodobne więc, że ostateczna liczba zachorowań na ASF w 2017 roku będzie znacznie wyższa.

Podobał się artykuł? Podziel się!