PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

ASF przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim

ASF przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim Fot.Pixabay.com

Główny Inspektorat Weterynaryjny potwierdził kolejnych kilkadziesiąt przypadków ASF u dzików. Na szczególną uwagę zasługuje wystąpienie pierwszego zachorowania przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim.Ostatni komunikat Głównego Inspektoratu Weterynarii tyczy się okresu 20 – 23 grudnia. W ciągu czterech dni w kraju potwierdzono 45 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Na szczególną uwagę zasługuje pierwszy jak do tej pory przypadek choroby zlokalizowany w sąsiedztwie Obwodu Kaliningradzkiego. Obecność wirusa potwierdzono w tkankach dzika znalezionego w okolicach miejscowości Dzikowo Iławieckie (gm. Górowo Iławieckie, pow. bartoszycki). Miejscowość ta położona jest w odległości 5 km od granic Federacji Rosyjskiej. Kilka tygodni temu teren ten został włączony do „żółtej strefy” (obszar ochronny), co wiązało się z wystąpieniem przypadków pomoru tuż przy granicy Polski.

To nie jedyny nowy obszar na którym pojawił się w ostatnich dniach pomór. Obecność wirusa potwierdzono także u czterech padłych dzików z terenu miejscowości Bukowa Wielka (gm. Sawin, pow. chełmski, woj. lubelskie). To pierwszy przypadek choroby na terenie tego powiatu.

Tradycyjnie już najwięcej przypadków choroby pojawiło się w województwie mazowieckim. Większość z nich dotyczy okolic Warszawy. Najwięcej, bo aż 7 przypadków choroby potwierdzono w powiecie piaseczyńskim. Pomór wystąpił tam w gminach Góra Kalwaria (5 przypadków) i Konstancin-Jeziorna (2 przypadki). Cztery nowe zachorowania potwierdzono w należącej powiatu nowodworskiego gminie Czosnów. W powiecie legionowskim choroba wystąpiła w gminie Wieliszew (2 przypadki) i Jabłonna (1 przypadek). Po jednym zachorowaniu potwierdzono w gminach Leszno i Izabelin (pow. warszawski zachodni) oraz na terenie Warszawy.

W województwie mazowieckim ASF wystąpił także w powiecie łosickim. Trzy nowe przypadki pomoru pojawiły się w gminie Platerów, jeden zaś w gminie Sarnaki.

Jak zwykle wiele przypadków pomoru odnotowano także w województwie lubelskim. Najwięcej z nich wystąpiło w powiecie bialskim. Cztery nowe zachorowania pojawiły się w gminie Międzyrzec Podlaski, dwa w gminie Drelów, a po jednym w gminie Piszczac, Tuczna i Łomazy.

Przypadki ASF masowo wystąpiły też w powiecie włodawskim. Cztery nowe zachorowania odnotowano w gminie Włodawa, trzy w gminie Wyryki, kolejne dwa w gminie Wola Uhruska.
Po jednym przypadku choroby wystąpiło także w powiecie łukowskim (gm. Łuków) i chełmskim (gm. Sawin).

Pomiędzy 20 a 23 grudnia 3 przypadki ASF odnotowano w województwie warmińsko – mazurskim. Oprócz wspomnianego wcześniej przypadku choroby w powiecie bartoszyckim, dwa kolejne wystąpiły w należącej do powiatu ełckiego gminie Kalinowo.

Ostatnie dwa przypadki choroby pojawiły się na terenie województwa podlaskiego. Mowa tu o gminach Rajgród (pow. grajewski) i Krasnopol (pow. sejneński).

Jak do tej pory w minionym roku potwierdzono 709 przypadków pomoru w kraju. Wciąż jednak nie spłynęły dane z ostatniego tygodnia grudnia. Prawdopodobne więc, że ostateczna liczba zachorowań na ASF w 2017 roku będzie znacznie wyższa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (17)

 • polagra 2018-01-22 09:27:04
  nidlugo rzad bedzie nosicielem asf jak sie nie wezna zaraz do roboty
 • figle 2018-01-22 08:58:32
  jaki T en R zad Polski Z A C O F A N Y inne kraje co chca to robiam
 • Plantator 2018-01-03 09:52:29
  U mnie zwierzaki są regularnie rozmnażane
 • Żyjący z dzikami na swojej ziemi 2018-01-03 09:49:52
  Rolnik jest śmieciem w oczach obecnej władzy.
 • Rolnik z bialskiego 2018-01-03 09:47:11
  Wszyscy wiedza co trzeba zrobić tylko minister Szyszko nie wie.
 • obiektywny 2018-01-02 20:12:45
  niestety to tylko kwestia czasu aż ASF rozleje się po Polsce bo ktoś bardzo stara się zniszczyć u nas hodowlę trzody. Zachód się cieszy bo u nas pogłowię loch spada a tucz kontraktowy kwitnie baj baj polska świnko...Odnośnie zamrożonych dzików to czytałem jakiś czas temu komentarz rolnika, który pisał, że u jego pod znakiem miejscowości taki leżał, jak dobrze pamiętam to było gdzieś w okolicach białej podlaskiej.
 • TOM 2018-01-02 19:29:34
  A Niemcy w tym roku wybiją 80.000 dzików...........
  USA rekordowa ilość świń...........................
  Za dwa lata w polskich sklepach tylko mięso z krzyżówek genetycznie modyfikowanych hybryd świńskich............................
 • MONICZKA 2018-01-02 17:51:17
  Takie cyrki to tylko w Polsce.. ze względu na chorobę dzika zutylizowali zdrowe świnie, i wtedy ogłoszono sukces że Polska jest wolna od asf. Teraz najwyraźniej to będą strzelac.. do rolnika.
  Bo dzik jest dla nich najważniejszy; )
 • wykańczany 2018-01-02 17:38:52
  C#@12yt, Przecież to żadna nowina. W lutym 2014 roku znaleziono dwa zamrożone dziki z ASF, a u nas była temperatura dodatnia. Do dzisiaj brak rozwiązania zagadki skąd się wzięły. Od conajmniej 2-3 miesięcy było wiadomo że w obwodzie padają dziki na ASF.
 • C#@12yt 2018-01-02 17:13:40
  Ignorantów nie sieją. Sami się rodzą. A słyszeliście o znalezionym dziku na polu, który nie zdążył odmroził się tylko z wierzchu a był jeszcze zamrożony w środku w chwili znalezienia ? ja to słyszałem z wiarygodnych ust polityka w telewizyjnej dyskusji na temat ASF. Wiecie coś bliższego na ten temat ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!