Jak informuje GIW - czterdziesty piąty przypadek stanowił padły dzik znaleziony w pobliżu miejscowości Biały Ług (gmina Szudziałowo, powiat sokólski, województwo podlaskie), w odległości ok. 10 km od granicy polsko - białoruskiej.

Czterdziesty szósty przypadek stanowi padły dzik znaleziony w pobliżu miejscowości Kolonia Cisówka (gmina Michałowo, powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 2 km od granicy polsko - białoruskiej.

Czterdziesty siódmy przypadek stanowi padły dzik znaleziony w pobliżu miejscowości Bielewicze (gmina Gródek, powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 10 km od granicy polsko - białoruskiej.

Od padłych dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby. Badania wykonano w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF wyniki otrzymano 1 i 2 kwietnia 2015 r., potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanych próbkach. Zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Główny Lekarz Weterynarii pragnie podkreślić, iż 45., 46. i 47. przypadek ASF u dzików na terytorium Polski, zlokalizowane są w strefie przygranicznej na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Według danych Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, częstość występowania choroby u dzików w zeszłym roku, na terenie powiatów białostockiego i sokólskiego, przypadała na miesiąc lipiec. Po tym wzroście, od sierpnia obserwowaliśmy już tendencję lekko malejącą w zakresie występowania ASF u dzików, na wspomnianym wyżej obszarze.  

Podobał się artykuł? Podziel się!