- W trakcie przygotowywania nowej koncepcji do podchodzenia do zdrowia zwierząt w Unii Europejskiej oraz w trakcie spotkań na szczeblu europejskim, podnosimy problem rozgraniczenia tej jednostki chorobowej występującej u świń i dzików. Trzeba pamiętać, że problem rozgraniczania chorób występujących u zwierzyny dzikiej i zwierząt domowych dotyczy też innych chorób zakaźnych – mówił podczas konferencji prasowej Główny Lekarz Weterynarii.

Taki wniosek został też wypracowany podczas  spotkania, 10 lipca br. w Wilnie. Reprezentanci ministerstwa rolnictwa i służb weterynaryjnych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii przedstawili informacje na temat obecnej sytuacji epizootycznej odnośnie ASF i wskazali propozycje zmian oraz modyfikacji w przyjętej strategii zwalczania ASF. 

Wśród forsowanych rozwiązań jest m.in. niezbędne kontynuowanie prac UE mających na celu rozróżnienie ryzyka i związanych z tym restrykcji w przypadku wystąpienia przypadków ASF u dzików i ognisk ASF u świń.

Od 17 lutego 2014 r. potwierdzono 72 przypadki ASF u dzików oraz 3 ogniska u świń, z czego ostatnie 31 stycznia 2015 r.

Warto zauważyć, że Komisja Europejska zwróciła się do EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) o ocenę epidemii afrykańskiego pomoru świń w Europie Środkowo-Wschodniej oraz udzielanie porad naukowych dotyczących rozprzestrzeniania się zakażenia. Według wydanej opinii EFSA - od początku 2014 r. ASF rozprzestrzenił się lokalnie w populacjach dzików, niezależnie od wybuchów choroby u świń domowych. Nie stwierdzono również korelacji między gęstością populacji dzików a ilością zgłaszanych przypadków choroby u świń. Źródłem wprowadzenia wirusa okazał się niski poziom bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach przydomowych; jednak bezpośredniego kontaktu świń i dzików nie odnotowano.

To może oznaczać, że choroba występująca u dzików i świń nie powinna być równocennie traktowana np. w przypadku ograniczeń handlowych pomiędzy krajami, gdy choroba w danym kraju występowałaby wyłącznie w populacji dzików. Być może, w przyszłości zostanie to jednoznacznie rozgraniczone. 

Podobał się artykuł? Podziel się!