PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

ASF: Ukraina będzie sprzedawała mięso z zarażonych stref

ASF: Ukraina będzie sprzedawała mięso z zarażonych stref Fot. A. Królak

Autor: Tomasz Parzybut

Dodano: 29-05-2017 12:55

Tagi:

Świnie ze stref, w których wystąpił wirus ASF będą mogły trafiać do ubojni. Dotychczasowe przepisy nakazywały ich natychmiastową utylizację. Według ukraińskiej służby weterynaryjnej Gosvetphitosluzba poprzednie rozporządzenie „było odrealnione”.Boris Kobal, szef działu bezpieczeństwa żywności w Gosvetphitosluzba, przyznał, że dotychczasowe przepisy " wymagały prędkiej aktualizacji" – czytamy na stronie internetowej inspekcji. Dotychczasowe przepisy obowiązywały od marca 2014 roku. Według nich wszystkie świnie z obszarów dotkniętych ASF-em musiały być usypiane i następnie utylizowane. Teraz wszystkie zdrowe sztuki będą bez ograniczeń przekazywane do ubojni. 

Przepisy wprowadzają też nową definicję bezpieczeństwa biologicznego. Zgodnie z nimi zupełnie inne prawa i obowiązki będą miały duże gospodarstwa towarowe, spełniające wysokie standardy bioasekuracji, zaś inne regulacje będą stosowane w odniesieniu do najmniejszych gospodarstw, tych najbardziej narażonych na ASF. Według Borisa Kobala zmiany ułatwią kontrolę weterynaryjną oraz sprawne działanie podczas wystąpienia ogniska choroby. - Dzięki temu zdrowe świnie nie będą marnowane. Poza tym wymagania na terenach, na których wystąpiło ASF będą zdecydowanie mniejsze. Nie wpłynie to w żaden sposób na bezpieczeństwo żywności - zaznacza szef działu bezpieczeństwa żywności.

Hodowcy z zadowoleniem przyjęli zmiany

Irina Palamar, przewodnicząca ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Zwierząt Gospodarczych (ALP) z zadowoleniem przyjęła informację o nowych przepisach.

- Pozwolenie na wysyłanie zdrowych świń do przetwórstwa zamiast ich utylizacji jest zasadniczą zmianą, o którą od dawna nasza organizacja postulowała. Bezpieczeństwo wytwarzanego mięsa, każdorazowo może być potwierdzone badaniami klinicznymi- uważa.

Z drugiej strony nowe rozporządzenie przynosi dużą władzę regionalnym urzędom inspekcji państwa. To one zdecydują, które gospodarstwo spełnia wymogi bioasekuracji, a które będzie narażone na częstsze kontrole. Może to doprowadzić do sporych nadużyć- zaznaczają eksperci.

Według Gosvetphitosluzba rok 2017 jest najgorszym od czasu wystąpienia pierwszego przypadku ASF na Ukrainie. Do maja na Ukrainie odnotowano blisko 70 wystąpień ognisk ASF i wszystko wskazuje na to, że będzie to dużo gorszy rok od ubiegłego. W całym 2016 roku oficjalnie zarejestrowano 91 ognisk wirusa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!