Właśnie dotarły do nas informacje na temat trzech nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Wystąpiły one na terenie województwa lubelskiego i podlaskiego. Łącznie w trzech gospodarstwach utrzymywano 77 świń.

Pierwsze z omawianych ognisk dotyczy gospodarstwa zlokalizowano w gminie Piszczac (pow. bialski), w którym utrzymywano 5 świń. Na terenie powiatu wystąpiło także drugie ognisko choroby: pomór pojawił się w gminie Terespol, w gospodarstwie utrzymującym 21 świń. Jest to pierwsze ognisko choroby na terenie gminy.

Ostatnie z omawianych ognisk wystąpiło w zachodniej części województwa podlaskiego. Chorobę potwierdzono w gminie mońki (pow. moniecki) w gospodarstwie utrzymującym 51 świń.
Wszystkie ogniska choroby znajdują się na obszarze tzw. strefy niebieskiej (obszar zagrożenia afrykańskim pomorem świń).

Wiemy już, że ten rok będzie niestety rekordowy zarówno pod względem liczby ognisk ASF w stadach świń, jak i w kwestii przypadków pomoru u dzików. Od początku stycznia w kraju wystąpiły już 21 ogniska choroby u świń, oraz 205 przypadków ASF u dzików.

Czytaj więcej: Przypominamy zasady ochrony stad przed ASF

 

Podobał się artykuł? Podziel się!