PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Aujeszky na terenie Niemiec

Aujeszky na terenie Niemiec

W próbkach pobranych od odstrzelonych dzików w grudniu 2013 r. na terenie Niemiec wykryto przeciwciała choroby Aujeszkyego - poinformował serwis pigprogress.net.Dziki zostały odstrzelone na terenie Bawarii. Niemcy są krajem wolnym od tej choroby, jeżeli chodzi o chów i hodowlę trzody chlewnej.

Teraz, tamtejsze służby weterynaryjne obawiają się, że choroba może przedostać się do gospodarstw ekologicznych produkujących trzodę chlewną. Gdzie, zwierzęta przebywają sporą część czasu na zewnątrz budynków inwentarskich i mogą ulec zakażeniu.

W celu wykrycia świń zakażonych wirusem choroby Aujeszkyego lub też uodpornianych przeciw tej jednostce chorobowej stosuje się badanie surowicy, osocza lub soku mięśniowego pozwalające na stwierdzenie u badanych zwierząt obecności specyficznych przeciwciał.

W Polsce program zwalczania choroby Aujeszkyego u świń jest realizowany od 2006 r. na obszarze województwa lubuskiego, a od 2008 r. na terytorium całej Polski. Celem programu jest uwolnienie terytorium Polski od w/w choroby. Umożliwi to w szczególności swobodny handel świniami w Unii Europejskiej bez konieczności spełniania dodatkowych wymagań weterynaryjnych w odniesieniu do tej choroby.

Uznanie terytorium Polski lub regionów położonych na tym terytorium za urzędowo wolne od choroby Aujeszkyego będzie możliwe, gdy w okresie 24 miesięcy na w/w terytorium lub w regionie nie zostaną zarejestrowane żadne objawy kliniczne, objawy patologiczne ani dodatnie wyniki badań serologicznych w kierunku choroby Aujeszkyego wykonanych w ramach stałego monitorowania choroby.

Główny Inspektorat Weterynarii oceniając aktualne postępy w realizacji programu zwalczania choroby Aujeszkyego stwierdza, że już w tym roku możliwe będzie zgłoszenie do Komisji Europejskiej pierwszych regionów Polski jako urzędowo wolne od tej choroby.

Wynika to przede wszystkich z konieczności przeprowadzenia w stadach świń co najmniej 2 badań serologicznych w ramach stałego monitorowania choroby, które należy wykonać zgodnie z zasadami określonymi powyżej. W przypadku, gdy w regionie wolnym zostanie stwierdzony wynik dodatni w kierunku choroby Aujeszkyego, wydłuża się okres potrzebny do uwolnienia tego regionu o kolejne 24 miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.212.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!