PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Aż 10 nowych ognisk ASF

Aż 10 nowych ognisk ASF Do dnia 27 czerwca 2018 r. potwierdzono 144 ogniska ASF w kraju; Fot. G. Tomczyk

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, mamy kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach na Lubelszczyźnie. W okresie od 22-27 czerwca br. potwierdzono aż 10 ognisk, gdzie utrzymywanych było od 1 do 1240 świń. Poniżej komunikat GLW.Sto trzydzieste piąte ognisko ASF (trzydzieste pierwsze w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 22 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 79 świń, położonym w gminie Dorohusk, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto trzydzieste szóste ognisko ASF (trzydzieste drugie w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 23 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 154 świnie, położonym w gminie Hanna, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto trzydzieste siódme ognisko ASF (trzydzieste trzecie w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 22 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 292 świnie, położonym w gminie Dorohusk, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto trzydzieste ósme ognisko ASF (trzydzieste czwarte w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 23 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 34 świnie, położonym w gminie Sosnówka, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). Jednocześnie jest to gospodarstwo kontaktowe w odniesieniu do sto trzydziestego pierwszego ogniska ASF (dwudziestego siódmego w 2018 r.).

Sto trzydzieste dziewiąte ognisko ASF (trzydzieste piąte w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 23 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 352 świnie, położonym w gminie Podedwórze, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto czterdzieste ognisko ASF (trzydzieste szóste w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 24 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1240 świń, położonym w gminie Dębowa Kłoda, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto czterdzieste pierwsze ognisko ASF (trzydzieste siódme w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 24 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 591 świń, położonym w gminie Jabłoń, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto czterdzieste drugie ognisko ASF (trzydzieste ósme w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 26 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń, położonym w gminie Dębowa Kłoda, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto czterdzieste trzecie ognisko ASF (trzydzieste dziewiąte w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 26 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń, położonym w gminie Podedwórze, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto czterdzieste czwarte ognisko ASF (czterdzieste w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 27 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium eferencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1 świnię, położonym w gminie Dorohusk, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • RRo 2018-06-30 23:13:46
  . do Wild. . . jeżeli nie jesteś myśliwym, to się nie wypowiadaj o motywacji Myśliwych. .

  ja Myśliwy strzelam dziki od ponad 20 lat, i nie dlatego, że mi się to opłaca, tylko dlatego, że lubię polować. . polowanie to dla mnie odpoczynek na urlopie, przyjemność wyjścia do lasu, emocja przy spotkanie zwierza i możliwość strzelenia zwierza. . potem kupuję tuszę, jeżeli potrzebuję mięsa, lubię jeść mięso ze zwierza, którego sam ubije, sam oprawię, obielę, poćwiartuje, zapakuję do lodówki a potem jem wraz z rodziną. Tak jak ty rolniku raz na pół roku bijesz dla siebie świniaka, to ja Myśliwy raz na pół roku kupuję jednego dzika którego ustrzelę i jednego cielaka jelenia, którego ustrzelę. . reszta idzie na skup. . . i były czasy, kiedy 1 kg dzika kosztował na skupie 1 złoty, również było, że 5 złotych. . .i zawsze strzelam dla przyjemności POLOWANIA.
  . . . a myśliwi nie strzelają dzików codziennie, bo to nie jest ZAWÓD myśliwego. .ja poluję 4 razy do roku na 5-cio dniowym urlopie. . .i koniec. . . .

  daj mi Umowę o Pracę jako Myśliwy, pełne wynagrodzenie miesięczne, zapłać za paliwo, broń, lunetę, lornetkę, amunicje, ubranie robocze, kup mi za 40.000 noktowizor, weź na swój koszt infrastrukturę łowiecką, wybuduj ambony, przenoś te ambony na pola w zależności od zasiewów, zapłać za transport ambon i ich ustawienie - - to ja bardzo chętnie przyjmę taką pracę na pełen etat i będę noc w noc siedział na tych polach i czatował na dziki. . . wtedy będę miał wynagrodzenie i utrzymam swoją rodzinę, dzieci.. . taka będzie praca. . .a jak zachoruję dostanę chorobowe, a ty przyjmiesz zastępstwo . .

  i wtedy będę jako Myśliwy strzelał wszystkie dziki noc w noc. Jeśli przyjdą. . ale sumiennie będę podpisywał listę obecności w pracy. .

  A to co piszesz o 20% premii - - też się kompletnie nie znasz. . wysokość „premii” ustala w każdym kole Walne Zebranie, a Zarząd wykonuje uchwałę Walnego. Walne może ustalić 0%, 5%, 30%, albo np. jedną sarnę lub dzika za darmo, albo nic. W każdym kole jest inaczej, to nie jest „ustawowy przepis”. . od ewentualnej „premii” lub „sarny za darmo” trzeba zapłacić podatek, myśliwi otrzymują od Koła co roku PIT-8C, jeżeli cos dostaną. . tusza strzelonej zwierzyny jest własności Koła Łowieckiego.

  Czyli na skróty – ja poluję na urlopie dla przyjemności POLOWANIA, a nie dla pieniędzy. Tak samo, jak latam na paralotni dla przyjemności, a nie dla pieniędzy.
  • geo 2018-07-01 12:23:32
   nikt tu nie twierdz ze myśliwy to zawód, lecz przywilej!!! moim skromnym zdaniem, miana myśliwego nikt Ci nie odbierze, ale jeśli dalej chcecie korzystać z przywileju polowania to musicie (wy myśliwi) zapanować nad zwierzyną leśną, tak jak nam (rolnikom)karze się zadbać nad zwierzyną w chlewni! jeżeli nie jesteście w stanie tego spełnić, powinno wam się odbierać okręgi łowieckie, i ogłaszać na nie przetargi, i ciekawe czy wtedy nie siedzielibyście po nocach na swoich drogocennych ambonach i nie robili tego co do was należy, żeby nie stracić przywileju strzelania do zwierzyny?! i od tego nowy minister powinien zacząć w walce z ASF-em.
   • RRo 2018-07-01 19:07:48
    .do GEO . . Myślistwo to nie Przywilej, sam możesz zostać Myśliwym, tak samo jak możesz zostać pilotem awionetki, tak samo ty możesz uzyskać licencję pilota . . tak samo możesz zostać instruktorem nurkowania, i nurkować na wrakach na Bałtyku. . . wystarczy BARDZO, ale to bardzo chcieć. . . i to tak bardzo, że trzeba zapłacić za kursy, przejść całą ścieżkę badań etc. . nikt ci tego nie podaruje.
    . .przywilej to limuzyna rządowa z obstawą ministra Kowalczyka, którą mu rząd podarował, przywilej posła Kowalczyka to immunitet poselski. . to są przywileje. . . za przywileje się nie płaci.

    A my Myśliwi płacimy za polowanie, za sprzęt, za wszystko - -bo taka mamy chęć polowania, nurkowania, latania samolotem. . . to nie przywilej, to realizacja bycia Myśliwym.

    A rząd , który jest właścicielem Dzika, który to rząd ma w (….) rolników miga się jak umie od odpowiedzialności za swoją rządową zwierzynę. . . rząd decyduje, czy Dziki wystrzelać. . .Kowalczyk twierdzi, że „aktualny odstrzał jest wystarczający”. .

    Ja, Myśliwy twierdzę, że już w 2014 roku powinien przyjść nakaz od rządu do wszystkich OHZ i wszystkich Kół Łowieckich w całej Polsce – wystrzelać WSZYSTKIE dziki w całej Polsce. Corocznie, kiedy lochy już nie prowadzą, od sierpnia do 15 stycznia strzelać WSZYSTKO, co Dzik. . to już były lata 2014, 2015, 2016 i 2017. . robić od października do końca stycznia co sobota i niedziela zbiorówki obowiązkowe i strzelać wszystkie dziki. . .

    i dziś nie byłoby problemu Dzika. . a wystrzelać się wszystkich nie da. . i zostały by wystrzelane zdrowe dziki, które są warte jeszcze pieniądze. . .
    ale taki nakaz może dać tylko właściciel Dzików, czyli rząd.
    rząd nie wie co robić i zwiewa od odpowiedzialności.
    I bardzo skutecznie rząd (wasz minister Jurgiel i Ardanowski) w każdej wypowiedzi zrzuca odpowiedzialność za swoją nieudolność na Myśliwych
  • geo 2018-07-01 20:08:16
   w dużej mierze zgadzam się z Tobą, właścicielem jest Państwo i to Państwo powinno wziąć odpowiedzialność a także wszelkie koszta za porządek z dzikami, lecz sami rządzący ( choć wśród nich jest kilka osób) nie wezmą broni i tego nie zrobią. od tego właśnie są koła łowieckie.skoro macie prawo strzelania do zwierzyny, to i też powinniście mieć obowiązek redukcji, gdy zachodzi taka konieczność, masz też rację że broń i pozwolenie na nią może mieć prawie każdy i bez większych nakładów finansowych. ale już polować "legalnie" na zwierza to już nie bardzo, (sam jako myśliwy wiesz coś na ten temat) jesteście hermetycznym środowiskiem i byle kogo nie wpuszczacie w swoje kręgi, nie twierdze że jest to złe.
   Na pewno wybicie wszystkich dzików ( skądinąd pożytecznej w lesie zwierzyny) jest proste i da się to zrobić w tydzień, ale w obliczu takiej zarazy jaką na daną chwilę roznoszą i jakie straty ze sobą niosą jest konieczne i wszyscy powinniśmy to zrozumieć. Czesi i Niemcy jakoś większego problemu z tym nie mają. I nie wiem co jest większym kosztem dla Państwa, pokrycie kosztów depopulacji dzików, czy pokrywanie kosztów wybicia trzody, straty z brakiem możliwości eksportu naszej wieprzowiny na rynki 3cie? wiadomo gdzie dwóch Polaków tam trzy opinie, ale trzeba dojść do jakiegoś kompromisu. dla mnie jako rolnika, jest nieporozumieniem, żebym ja hodujący świnie w 21 wieku, bał się wyjść do lasu, czy też wykosić łąkę po której chodzą dziki, a na daną chwilę tak jest. Pozdrawiam.
   • RRo 2018-07-02 00:03:44
    . do GEO . .
    Zgadzam się z tobą, że mamy obowiązek redukcji, i tak też ja piszę, że GDYBY właściciel dzików Rząd nakazał ich całkowity odstrzał, to musielibyśmy to zrealizować.

    Ja jestem jako Myśliwy zwolennikiem ogłoszenia przez rząd zagrożenia epidemiologicznego w Polsce i nakazu wystrzelania Wszystkich dzików. . moim zdaniem dzików jest za dużo, jest ASF
    . i wilków jest za dużo
    . i bobrów jest za dużo

    Na razie właściciel dzików rząd , konkretnie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, pod przewodnictwem jeszcze wtedy ministra MSW Błaszczaka narzucił limit, że liczba dzików ma zostać zredukowana do poziomu nie większego niż 1 szt./1000 ha na wschód od Wisły (w tym w parkach karpackich), a 5 szt./1000 ha na zachód od Wisły. .
    . . ale policzyć ile ich jest?
    . . i jeszcze na szczęście Błaszczak zwolnił Myśliwych z kary, gdyby przekroczyli odstrzał. Jeszcze 2 lata temu za przekroczenie odstrzału o 10% więcej niż zaplanowane podlegaliśmy sankcjom finansowym i karnym.
    Ja piszę więc, widząc i znając sytuację rolników, że rząd powinien nakazać odstrzelenie Wszystkich dzików. . w całej Polsce. . .

    mylisz się bardzo, że wszystkie dziki w Polsce można odstrzelić w tydzień. .. można zredukować populację dzików o ok. 80% strzelając intensywnie Wszystkie dziki przez dwa, a może 3 lata. .
    i to przy bardzo intensywnym odstrzale w okresie jesienno-zimowym. . przy bardzo intensywnych zbiorówkach, . przy dużym nęceniu dzików. .
    w okresie wiosenno – letnim dzików nie widzisz, trawy i zboża za wysokie, lasy gęste. . możesz siedzieć na ambonie, słyszeć dziki, ale ich nie widzisz.
    . ale wszystkich dzików w Polsce wybić się nie da. . może przez 10 lat?

    Hermetyczność środowiska Myśliwych – najtrudniej jest przejść pierwszą barierę, odbyć staż w jakimś Kole łowieckim lub OHZ. . w Kole łowieckim stażysta musi mieć doświadczonego Myśliwego jako Opiekuna, przez cały rok musi się stażystą zajmować. . a nikomu z doświadczonych Myśliwych się nie chce być Opiekunem. .. . jak już to przejdziesz, to potem tylko uczyć się, kurs, egzamin, badania, obowiązkowe członkostwo w PZŁ, wpisowe (to wszystko kosztuje) i stajesz się Myśliwym Niestowarzyszonym w Kole Łowieckim. . to może każdy. Niestowarzyszonych jest w Polsce ponad 16.000. i też polują, gościnnie.
    Za to Koła Łowieckie nie chcą przyjmować „obcych”. I słusznie. . to ma być znające się towarzystwo.
 • wild 2018-06-30 09:34:13
  Myśliwi nie strzelają dzików bo nie opłaca się .Za strzelonego dzika skupy płacą 2 zł za kg a myśliwy otrzymuję premię w wysokości 20% jego wartości tj za 50 kg dzika ma 20 zł.Stąd potrzebne jest doraźne dofinansowanie ale rząd ma inne sprawy na głowie i inne priorytety i nikt nie zmusi myśliwego żeby uganiał się za dzikiem za frico
 • rolnik 2018-06-29 22:37:29
  Jurgiel zwiał,, Pejsak zwiał ,,a ASF został ,,wkopali hodowców w nie samowite koszta,, wymyślono bzdurne przepisy o bio-asekuracji która nic nie daje ,podwineli ogony i wieją ,,od początku trzeba było walić do dzików nie wymyślać bzdurne przepisy, na pewno tyle tego by nie było ,,,Lubelszczyzna i wschód zniszczone ,,nikt z dzikami nie walczy ,,my już też mamy dosyć walki ,,niech prą dziki na zachód i to jak najszybciej ,,,a jak zmieni się władza morze ktoś postawi pod sąd tych wszystkich którzy do tego doprowadzili ,,nędza ,,bankructwa ,i rozpacz rodzin i to wszystko nie ze swojej winy
  • KN 2018-06-30 07:30:29
   Za chwilkę ucieknie pewnie też celebryta z imperium puławskiego o ile już go nie zwolnili. A powinni go wywalić już dawno, bo zamiast zająć się badaniami to tylko knuje i skłuca środowisko. Miesza, kombinuje, straszy znajomościami, a ludzie w PIWecie czekają już 8 lat na ruchy płacowe. Już zaczęli pracownicy uciekać stamtąd.
  • RRo 2018-06-30 23:38:39
   Zgadzam się z KN. . .zwiali wszyscy, również Główny Lekarz Weterynarii Marek Pirsztuk od marca 2014 do lutego 2016 oraz Włodzimierz Skorupski od 8 II 2016 do XI 2016. . nie unieśli ASF. . .

   a w 2014 roku powinien przyjść rozkaz od rządu do wszystkich OHZ i wszystkich Kół Łowieckich w całej Polsce – wystrzelać WSZYSTKIE dziki w całej Polsce, od 15 sierpnia do 15 stycznia strzelać WSZYSTKO, co Dzik. . to już były lata 2014, 2015, 2016 i 2017. . robić co sobota i niedziela zbiorówki obowiązkowe i strzelać wszystkie dziki. . .za organizację zbiorówek ewentualnie mógłby się dołożyć Wojewoda, (rząd). Bo rząd jako właściciel dzików Może Nakazać Dzierżawcy takie wystrzelanie. . ewentualnie OHZ-ty i Koła mogą wystąpić o dofinansowanie kosztów organizacji zbiorówek, ale przecież i tak te zbiorówki organizują. Przyjmijmy nawet dofinansowanie 300 zł za zbiorówkę, jest ok. 2500 Kół. OHZ są rządowe i PZŁ, mają pieniądze, nie dostaną dofinansowania.
   2500 Kół x 300 zł x 4 miesiące x 4 zbiorówki miesięcznie = 12 milionów złotych koszt dla rządu. . i dziś nie byłoby problemu Dzika. . a wystrzelać się wszystkich nie da. . i zostały by wystrzelane zdrowe dziki, które są warte jeszcze pieniądze. . . ale jak słusznie zauważył KN - - rząd nie wie co robić i zwiał od odpowiedzialności
 • doradca 2018-06-29 14:47:45
  Jest już 145 ognisko. Może prościej będzie na stronie zainstalować na głównej stronie licznik na bieżąco pokazujący postępy pomoru.
 • Marcin 2018-06-29 12:21:55
  W artykule piszecie ze stada liczyły od 1 do 591 sztuk a w jednym z ognisk macie wypisaną hodowle na 1240 sztuk. w którym miejscu jest błąd ?
  • marian 2018-06-29 14:32:40
   Skąd te 541 szt??
   • Wojtek 2018-06-29 15:58:48
    Bo na początku tak napisali, widocznie poprawiono już błąd.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.236.145.124
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.