Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował o stwierdzeniu 10 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego. Łącznie do tej pory w naszym kraju wykryto już 138 przypadków choroby w populacji dzików i 23 ogniska ASF w stadach trzody chlewnej.

Pierwszy  z omawianych przypadków stanowią zwłoki padłego dzika znalezione w okolicach miejscowości Kajetanka (gm. Janów Lubelski, pow. bialski), w odległości około 4 km od granicy z Białorusią. Kilka dni później chorobę potwierdzono również u 3 dzików znalezionych na terenie tej samej miejscowości, co stanowi odrębny przypadek choroby.

Kolejny z omawianych przypadków stanowi dzik odstrzelony w okolicach miejscowości Bernacki Most (gm. Narewka, pow. hajnowski), znajdującej się około 17 km od granicy z Białorusią.

ASF potwierdzono także u dzika odstrzelonego nieopodal miejscowości Bielewicze (gm. Gródek, pow. białostocki) w odległości około 10 km od granicy, a także u zwierzęcia odstrzelonego w okolicach miejscowości Białogorce (gm Krynki, pow. Sokólski) położonej w odległości około 2 km od granicy z Białorusią.

Dwa kolejne przypadki choroby potwierdzono na terenie powiatu bialskiego: chorobę potwierdzono u dzika odstrzelonego w okolicach miejscowości Wandopol (gm Konstantynów) położonej około 7 km od granicy z Białorusią, oraz u wykazującego kliniczne objawy choroby dzika, znaleziongo w okolicy miejscowości Dobryń (gm Zalesie), w odległości około 13 km od granicy.

ASF potwierdzono też u padłego dzika znalezionego w okolicy miejscowości Litwinowicze Kolonia (gm Nurzec – Stacja, pow. siemiatycki, 3 km od granicy), oraz u dzika odstrzelonego nieopodal miejscowości Teremiski (gm Białowieża, pow. hajnowski, 11 km od granicy).

Na tle omówionych przypadków wyróżnia się ostatni z wymienionych: dotyczy on trzech padłych dzików znalezionych w okolicach miejscowości Szorce (gm Trzcianne, pow. moniecki). Odległość do granicy wynosi bowiem w tym przypadku aż 73 km.

Wszystkie znalezione bądź odstrzelone zwierzęta zostały zutylizowane pod nadzorem powiatowych lekarzy weterynarii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!