Wniosek zgłosiły na poniedziałkowym posiedzeniu ministrów rolnictwa Belgia i Irlandia. Poparło go kilka krajów, w tym Polska. Minister rolnictwa Marek Sawicki był zdania, że gdyby tę decyzję podjęto wcześniej, skutki afery dioksynowej w Niemczech byłyby mniejsze.

Dacian Ciolos mówi, że niezbędne jest wprowadzenie dopłat do prywatnego  przechowywania mięsa. Sytuacja w Niemczech i tak już pogorszyła niekorzystną sytuację na rynku mięsa wieprzowego w UE, która wynika z wysokich  cen pasz. Dodatkowo afera  dioksynowa zniechęciła konsumentów do zakupu mięsa.  W Niemczech nastąpił gwałtowny spadek cen mięsa aż o 7,2 proc. w stosunku do ostatniego tygodnia roku 2010. Zła koniunktura nie ominęła również krajów takich jak Polska, Holandia, Belgia czy Francja.

Nie będą podjęte żadne działania interwencyjne na rynku wieprzowiny w Polsce, dopóki nie zostaną przedstawione dokładne wytyczne z MRiRW –  poinformowała Iwona Ciechan, rzecznik ARR.

KE zapowiedziała, że powoła grupę ekspertów, która do końca marca wypracuje instrumenty interwencyjne na rynku wieprzowiny w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Podobał się artykuł? Podziel się!