PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Będzie regionalizacja ASF, dotyczy Polski

Będzie regionalizacja ASF, dotyczy Polski

Autor: farmer.pl/Radosław Iwański

Dodano: 20-02-2014 19:35

Tagi:

Przedstawiamy mapę z regionalizacją, czyli obszar wyłączenia określonego obszaru Polski z eksportu wieprzowiny. Mapa została przedstawiona w UE i czeka na zatwierdzenie krajów członkowskich UE.Dziś do późnych godzin wieczornych, minister rolnictwa i rozwoju wsi rozmawiał w MRIRW z przedstawicielami zakładów mięsnych jaki i hodowców trzody chlewnej. 

W spotkaniu z rolnikami i przetwórcami wziął udział także Janusz Piechociński, wicperemier rządu RP, poza ministerem rolnictwa Stanisławem Kalembą, był obecny główny lekarzem weterynarii w Polsce, Janusz Związek. 

Czy temat powiązań pomiędzy rolnikami i przedstawicielami przetwórców wieprzowiny zszedł na drugi plan? Pytanie jest otwarte. 

Uczestnicy spotkania podkreślali, że w Polsce odnotowano tylko dwa przypadki ASF (afrykańskiego pomoru świń) i to w odnieśnieniu do dzików. Żadna ferma trzody  chlewnej nie została zarażona wirusem.

Mimo to, większość krajów importujących wieprzowinę ma w swoich zasadach weterynaryjnych wpisaną klauzlę mówiącą o zakazie sprowadzania wieprzowiny z krajów dotkniętych ASF.

Komisja Europejska strara się się o to, żeby w Polsce została utworzona strefa buforowa, a swoje rezolucje przedstawiła Organizacji ds. Ochrony Zwierząt. Jeśli to sprawozdanie zostanie zaakceptowane przez Organizację, wtedy UE podejmie decyzję.

Obszar regionalizacji dotyczy północno-wschodniej Polski, obszaru ok. 40 km od granicy z Białorusią.

Minister rolnictwa miał powiedzieć rolnikom, że na najbliższym spotkaniu Rady Ministrów RP wniesie postulaty hodowców trzody chlewnej.

Ma starać się o dopłaty z budżetu państwa dla producentów wieprzowiny, a w ramach UE ma postulować o dopłaty do eksportu wieprzowiny na rynki trzecie.

- Przetwórcy wieprzowiny, czyli zakłady mięsne, otrzymały zapewnienie ze strony MRiRW oraz GIW, że mięso stojące w portach i czekające na eksport z Polski, załadowane przed stwierdzeniem ASF w Polsce, otrzyma certyfikaty jakości i tylko od krajów je odbierających, będzie zależeć, czy je przyjmą - powiedział rozmówca farmer.pl, uczestniczący w rozmowach.

Przetwórcy i producenci wieprzowiny pozostają w ciągłym kontakcie z MRiRW. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (16)

 • rol-nick 2014-02-24 18:52:40
  mnie też to dziwi bo dziś słyszałem to samo: mleko z terenu objętego ASF jest podejrzane i PODOBNO ma nie być skupowane. Do odwołania.

  Paranoja jakaś...

  Ludzie już kłócą się z weterynarzami bo Ci tylko kasę umieją brać i zapobiegawczo nie pozwalają na nic. A sami za nic nie odpowiadają.

  Jak tak dalej pójdzie to nie będzie niczego.
  A to już nie jest zabawne.
 • rolnik 2014-02-24 17:13:35
  Ostatnio to już jabłka i mleko są chore na pomór aha no chyba ,że ktoś maciorę wydoił albo lochę dzika ! ?
 • anoon 2014-02-22 01:06:03
  proponuje palikota do rządu - zlikwiduje KRUS i w ogóle wprowadzi dobrobyt - jak nie lubię jak niektórzy rolnicy ciemno wierzą w propagandę TVN- u
 • anuska 2014-02-21 18:24:09
  Kaczyński się nie nadaje do rządu to pchołek Rydzyka tylko by rozliczał a nikogo nie rozliczył tylko dużo gadać
 • trzodziarz 2014-02-21 13:56:30
  W obszarze zakreskowanym na mapie ubojnie nie odbierają już świń od rolników
 • bauer 2014-02-21 13:50:06
  Czemu nikt nie chce na dziki polować? bo sprawa jest tego typu że dzik po odszczale musi być zbadany a w tym czasie tusza musi przebywać w chłodni badania trwają ok 2 tyg zadna chłodnia nie chce tak długo trzymać czegoś co nie wiadomo czy nadaje się do spożycia a po 2 sam odszczał też kosztuje niech myśliwi dostaną od państwa na odszczał i same dziki znikną a druga sprawa to dzik to nie trzoda chlewna powinien być zapis jesli wystąpi u trzody chlewnej to zakaz eksportu ok to tak jak by w wypadku znalezienia padłego ptaka z powodu ptasiej grypy zamykano z całej Unii eksport drobiu Wniosek taki ja jako rolnik i przedsiębiorca podpisując umowę zwracam uwagę na różne interpretacje danego tekstu pod każdym kątem a nasi politycy czy tam europosłowie mają siano w głowie dzika od świni połowa znich nie odróżnia a chorób na świecie i tak nie zatrzymamy trzeba tylko podpisywać umowy chroniące dany rynek!
 • Radek 2014-02-21 12:54:57
  Wszyscy politycy mówią jednym głosem ws Ukrainy. Rusek jak coś chce, to i tak zrobi. Ważne na ile odpowiedzielnie zachowa się nasza kochana Unia. Bo na razie oni problemu nie widzą i nadzwyczajnej pomocy nie przewidują. Ich się czepiajcie. Nie Kaczyńskiego. Nawet nie Putina, bo wykorzystał jedynie zapisy klauzuli w umowie. To tyle w temacie.
 • anoon 2014-02-21 12:32:39
  mimo wszystko proponuje więcej umiaru odnośnie zrzucania winy na kogokolwiek
  chyba że chcecie wyjść na typowych wiejskich chłopków co ich nie interesuje życie ludzkie tylko świnie...
 • wiola19 2014-02-21 10:48:52
  na kaczyńskiego jak on pierwszy pojechał na Ukrainę i od tego ta cała zaraza
 • patriota 2014-02-21 09:13:22
  A pamiętajcie by w przyszłych wyborach głosować na PIS Kaczynskiego
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!