Już od miesiąca nie odnotowaliśmy praktycznie żadnych zmian w cenach skupu tuczników. W większości skupów z którymi kontaktujemy się w naszej cotygodniowej sondzie, ostatnie zmiany cen miały miejsce w ostatnim tygodniu lipca. Wciąż nie widać więc tak wyczekiwanych przez producentów żywca podwyżek, a sam fakt, że ceny nie spadają, nie jest dla rolników wielkim pocieszeniem.

Wyraźnych zmian w poziomie cen skupu tuczników nie odnotowano również w ostatnim tygodniu sierpnia – cena tuczników ocenianych poubojowo utrzymała się na poziomie z minionego tygodnia, odnotowano jedynie symboliczny wzrost cen skupu żywca. Według naszych informacji, za tuczniki ocenione poubojowo w klasie E skupy płacą średnio 5,42 zł/kg netto, a za tuczniki sprzedawane w wadze żywej – 4.01 zł/kg netto. Cena żywca wzrosła o około 3 grosze w porównaniu do poziomu sprzed tygodnia. Tradycyjnie już za świnie najlepiej płacą skupy w województwie mazowieckim (5,9 zł netto za kilogram tucznika w klasie E), a w najgorszej sytuacji znajdują się rolnicy z województwa podkarpackiego – tam za tuczniki ocenione w tej samej klasie mięsności zakłady płacą niewiele ponad 5 zł/kg.

Nic nie wskazuje również na to, aby w przewidywalnej przyszłości miały nastąpić wyraźne zmiany. Obecnie sytuacja jest stabilna, zakłady mają wystarczające zapasy towaru, trudno się również spodziewać, aby w najbliższym czasie miał wzrosnąć popyt na mięso wieprzowe. Należy więc oczekiwać że stagnacja zagości w skupach na dłużej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!