Jak wynika z danych pozyskanych z Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Białej Podlaskiej, 1373 rolników, którzy nie byli w stanie dostosować swoich gospodarstw do wymogów ochrony biologicznej, zdecydowało się na rezygnację z chowu trzody chlewnej. W gospodarstwach rezygnujących z produkcji utrzymywano łącznie 17779 sztuk świń.

Tym samym gospodarstwa z powiatu bialskiego stanowią ponad połowę wszystkich gospodarstw decydujących się na rezygnację z chowu świń. W tym roku z możliwości otrzymania z rekompensat za nieprzerwane nieutrzymywanie świń skorzystało łącznie 2710 rolników ze stref ASF.

Program bioasekuracji dużą popularnością cieszył się także w województwie podlaskim. W regionie tym z chowu trzody zrezygnowało 912 gospodarstw utrzymujących łącznie 10,8 tys. świń. Z kolei województwie mazowieckim (pow. łosicki i gmina Korczew w pow. siedleckim) z produkcji trzody chlewnej zrezygnowało 447 gospodarstw utrzymujących łącznie 6,6 tys. świń.

Nasilenie występowania nowych ognisk pomoru w stadach świń, oraz masowe pojawienie się przypadków choroby u dzików sprawił, że w tym roku „Program bioasekuracji” cieszy się szczególnie wysoką popularnością. Dwa lata temu z możliwości otrzymania rekompensat za nieutrzymywanie trzody chlewnej skorzystało 250 rolników. W zeszłym roku zaledwie 38.

Podobał się artykuł? Podziel się!