Pięć dni biegunki to o 15 dni dłuższy tucz! Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn biegunek jest bardzo wiele. Mówimy przede wszystkim o błędach w zarządzaniu fermą, błędach organizacyjnych, a dopiero na końcu o biegunkach spowodowanych czynnikami chorobowymi. Dlaczego biegunki u prosiąt tak bardzo rzutują na tucz tych zwierząt? Należy zacząć od tego, czym jest biegunka. Nadmierne, częste wydzielanie kału lub kału o zmienionej konsystencji. Jelita i żołądek to narządy, które odpowiedzialne są za trawienie i wchłanianie substancji odżywczych.

Jeśli dochodzi więc do zaburzeń w pracy jelit (i żołądka), zaczynają się problemy z przyswajaniem. Nie pomoże nam wtedy podawanie nawet najlepszej jakościowo paszy, skoro wszystko "ucieka" poza organizm. Za wchłanianie substancji odżywczych odpowiedzialne są kosmki jelitowe.

Łącznie z mikrokosmkami zwiększają one powierzchnię jelit kilkusetkrotnie (powierzchnia boiska). Łatwo więc wyobrazić nam sobie, jak mocno upośledza się proces wchłaniania w przebiegu chorób uszkadzających ww struktury.

BŁĘDY ORGANIZACYJNE

Nie zawsze przyczyną biegunek są choroby.

Niejednokrotnie popełnienie drobnego błędu organizacyjnego, zaburzenie dobrostanu i subtelna zmiana warunków zoohigienicznych może skutkować wystąpieniem biegunki.

Ma to na przykład miejsce w przypadku zadziałania stresu cieplnego. Mamy okres letni, temperatura w chlewniach niejednokrotnie przekracza te dopuszczalne zakresy. Zwierzęta mniej jedzą, dochodzi do zmniejszenia ilości pobieranych składników odżywczych, jeśli akurat w danym momencie mamy w korytach paszę leczniczą, nie spełnia ona swojej funkcji. Dodatkowo, jeśli mamy niewystarczającą liczbę poideł (lub nie wszystkie są drożne), dochodzi do zaburzeń w gospodarce wodno- elektrolitowej i biegunka występuje jak na zawołanie.

Problemem są też biegunki występujące u prosiąt będących przy maciorze.

Tutaj również nieodpowiednia ilość płynów i/lub pożywienia jest jedną z przyczyn. Wystarczy, iż maciora nie pobiera wystarczającej ilości wody/ paszy, ma to ogromny wpływ na zaburzenia mleczności. A wszyscy wiemy, im mniej mleka, tym słabsze prosięta, a biegunka jest wtedy tylko kwestią czasu. Zadbajmy więc (przede wszystkim w okresie upałów!), aby wszystkie zwierzęta, z wszystkich grup technologicznych, miały odpowiedni dostęp do poideł. Aby były one drożne, z odpowiednio dostosowanym do wieku przepływem i wysokością montażu.

Biegunki mogą również wystąpić na tle stresu spowodowanego na przykład łączeniem w grupy, zmianą paszy, zbyt dużym stężeniem toksycznych gazów (amoniak, siarkowodór) lub znacznymi wahaniami temperatur.