Sytuacja producentów trzody chlewnej od wielu już miesięcy nie jest optymistyczna. Od września minionego roku ceny skupu utrzymują się na poziomie, który nie gwarantuje opłacalności produkcji.

Od końca marca na rynku obserwowaliśmy względną stabilizację, jednak ten tydzień przynosi ze sobą wyraźną obniżkę cen skupu tuczników. Z danych pochodzących z naszej cotygodniowej sondy wynika, że w większości zakładów, z którymi kontaktuje się nasza redakcja cena tuczników ocenianych w klasie E spadła przeciętnie o 30 groszy na kilogramie.

Są również i takie skupy, które utrzymały ceny sprzed tygodnia, należy jednak spodziewać się że w najbliższym czasie i one dokonają obniżek. Na dzień dzisiejszy średnia cena skupu tuczników w klasie E wynosi 5,32 zł/kg netto i jest o blisko 20 groszy niższa niż przed tygodniem. Nieco mniejsze spadki dotknęły cen skupu żywca, ale i w tym przypadku należy się spodziewać tego iż w najbliższych dniach zakłady obniżą ceny. 

Zdaniem Damiana Kamińskiego z zakładów mięsnych „Łagrom”, obecnie obserwowany spadek cen jest odbiciem tendencji na rynkach zachodnich. Znaczne spadki obserwowano ostatnio chociażby w Niemczech. Jego zdaniem najbliższy tydzień nie powinien jednak nieść ze sobą dalszych spadków, czeka nas raczej stabilizacja poziomu cen.

Podobał się artykuł? Podziel się!