PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ceny świń: najlepsze dopiero przed nami

Ceny świń: najlepsze dopiero przed nami Fot. A. Królak

O bieżącej sytuacji na rynku trzody chlewnej rozmawiamy z Aleksandrem Dargiewiczem z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.Pod względem dochodowości produkcji, ostatnie miesiące to dobry czas dla producentów trzody chlewnej. Praktycznie od początku roku ceny tuczników w klasie E nie spadają poniżej poziomu 6 zł/kg netto, a w ostatnich tygodniach w wielu zakładach cena świń w tej klasie przekroczyła barierę 7 zł/kg netto. Ceny żywca wieprzowego znajdują się obecnie na poziomie znacznie przekraczającym 5 zł/kg netto. Wielu rolników zastanawia się jednak jak długo potrwa dobra passa. Spytaliśmy o to Aleksandra Dargiewicza z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej:

- W obecnej chwili brak jest czynników które mogłyby wpłynąć na obniżkę cen skupu tuczników. Sądzę że okres letni przyniesie nam jeszcze większy wzrost cen. Wiąże się to z uwarunkowaniami sezonowymi: w okresie letnim wysokie temperatury sprawiają, że tuczniki wolniej rosną, a co za tym idzie ich podaż na rynku jest ograniczona – tłumaczy specjalista.

Jak mówi w rozmowie z naszym portalem Aleksander Dargiewicz, na horyzoncie pojawiają się jednak pierwsze oznaki możliwej odmiany trendów rynkowych:

- Dane na temat eksportu wieprzowiny wskazują, że niemieckie mięso jest coraz bardziej wypierane z rynku chińskiego przez wieprzowinę z USA. Ze względu na znacznie niższą cenę coraz więcej mięsa wyprodukowanego w Stanach Zjednoczonych jest lokowane na rynku chińskim. Jeżeli proces ten będzie postępował, pod koniec roku może okazać się, że niemiecki eksport wieprzowiny będzie na tyle ograniczony, że zwiększy się podaż surowca na rynku Unii Europejskiej. W chwili obecnej wciąż znajdujemy się we wzrostowej fazie tzw. cyklu świńskiego, prawdopodobnie jednak już jesienią w skupach będzie można zaobserwować obniżki, a koniec roku może przynieść nam znaczące spadki cen. – tłumaczy nasz rozmówca.

Jego zdaniem nowe ogniska ASF, jakie od zeszłego tygodnia stwierdzane są na Podlasiu, nie powinny wpłynąć na poziom cen w skupach dopóki występują na obszarze w którym dochodziło już do zachorowań. Na poziomie cen mogłaby jednak odbić się negatywnie sytuacja, w której pomór pojawiłby się poza tzw. strefami ASF.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • rolnik 2017-06-14 22:12:36
  Miastowy to chyba wegetarianin.
 • OBSERWATOR 2017-06-14 21:36:08
  Strasza ASF-em ,pytam gdzie sa służby weterynaryjne ???? Odpowiadam ,sa tam gdzie ich nie potrzeba ,czli tam gdzie można ukarać szukając dziury w całym !!!!
 • ff 2017-06-14 20:53:46
  miastowy wsadz go sobie w d...e
 • ppp 2017-06-14 12:44:42
  mało żywca na rynku to żaden pomór nie przeszkadza.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!