Od kilku tygodni w krajowych skupach trzody chlewnej można odnotować stabilizację cen. Ostatnie zmiany w cennikach miały miejsce na początku trzeciej dekady października, od tej pory sytuacja wydaje się być stabilna. Stabilna, ale niekoniecznie korzystna: obecnie obowiązujące ceny, zwłaszcza rolnikom produkującym w cyklu otwartym nie gwarantują osiągnięcia satysfakcjonującego zysku. 

Według danych pochodzących z naszej redakcyjnej sondy za żywiec wieprzowy krajowe skupy płacą średnio 4,43 zł netto za kilogram, a ceny świń w wadze żywej wahają się w granicach 4,00 - 5,10 zł/kg netto. Za tuczniki ocenione w klasie E, skupy proponują rolnikom średnio 5,81 zł netto za kilogram, a ceny wahają się w granicach 5,70 - 6,05 zł. 

Trudno jednoznacznie przewidzieć co przyniosą najbliższe tygodnie. Analitycy uspokajają, że jak na razie nie powinniśmy spodziewać się dalszego załamania poziomu cen. Być może kilka najbliższych tygodni przyniesie niewielkie podwyżki, co byłoby efektem chwilowego wzrostu popytu na wieprzowinę w związku z zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Patrząc jednak na dane z minionych lat, przedświąteczny wzrost cen - jeżeli w ogóle wystąpi będzie chwilowy, na przełomie roku można spodziewać się natomiast w skupach dość wyraźnych obniżek. 

Podobał się artykuł? Podziel się!