Ostatni tydzień października przynosi niewielkie obniżki cen skupu tuczników. Nie są one na szczęście zbyt drastyczne, z pewnością nie poprawią jednak trudnej sytuacji producentów świń. Według danych uzyskanych w naszej cotygodniowej sondzie średnia cena tuczników sprzedawanych w wadzie bitej ciepłej spadła w ciągu ostatnich siedmiu dni o 5 groszy. Takie same obniżki odnotowano w przypadku cen żywca wieprzowego.

Spośród kilkunastu zakładów z którymi kontaktujemy się w naszej sondzie, w 6 z nich zaobserwowano obniżki cen rzędu 10 groszy, natomiast jeden ze skupów obniżył ceny aż o 20 groszy. Warto również odnotować, że w jednym z zakładów odnotowano niewielką (5 gr) podwyżkę. Na dzień dzisiejszy średnie ceny skupu trzody wynoszą 5,43 zł netto za kilogram tucznika ocenionego w klasie E, oraz 3,92 zł netto za kilogram żywca wieprzowego klasy pierwszej.

Za tuczniki w klasie E najwięcej płacą zakłady mięsne w województwie wielkopolskim (5,7 zł/kg netto), najmniej zaś skupy w województwie podkarpackim (5,10 zł/kg netto). Ceny żywca najwyższe są zaś w województwie mazowieckim (4,3 zł/kg netto), w najgorszej sytuacji znajdują się natomiast rolnicy z województwa zachodniopomorskiego. Tam skupy za kilogram żywca wieprzowego płacą 3,7 zł/kg netto.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!