Druga dekada września przyniosła ze sobą wyraźne podwyżki cen skupu świń rzeźnych. Średnia cena, jakie zakłady płaciły za tuczniki wzrosła wówczas przeciętnie o 30 groszy, a w niektórych skupach przekroczono granicę 6 zł netto za kilogram tucznika ocenionego poubojowo w klasie E.

Sytuacja na rynku pozwalała mieć nadzieje na trwałą poprawę sytuacji producentów trzody. Niestety, już pod koniec września zaobserwowano pierwsze obniżki, a trend ten ustalił się w pierwszym tygodniu października.

W porównaniu z połową września, obecnie obowiązujące ceny są o około 30 groszy niższe, większość skupów z którymi kontaktuje się nasza redakcja, płaci więc za tuczniki podobnie jak na początku września.

Według danych pochodzących z naszej sondy, średnia cena żywca wynosi obecnie 3,95 zł/kg netto, a za tuczniki oceniane w klasie E zakłady płacą przeciętnie 5,46 zł/kg. Jak zawsze ceny skupu są silnie zróżnicowane – za żywiec zakłady płacą od 3,70 (zachodniopomorskie) do 4,30 (mazowieckie) zł/kg netto. Z kolei ceny tuczników sprzedawanych w WBC zawierają się w przedziale 5,05 (podkarpackie) – 5,75 (wielkopolskie) zł netto, za kilogram tucznika w klasie E.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!