Stagnacja w skupach trzody chlewnej zadomowiła się na dobre. Obecnie w większości zakładów mięsnych z którymi kontaktuje się nasza redakcja obowiązują ceny z ostatniego tygodnia lipca. I póki co brak realnych perspektyw na jakąkolwiek zmianę.

Rewolucji nie przyniósł również obecny tydzień. Spośród kilkunastu zakładów z którymi kontaktujemy się w naszej cotygodniowej sondzie, wszystkie utrzymały ceny z minionego tygodnia. W wielu z nich ostatnie zmiany cen miały miejsce niemal miesiąc temu. Średnie ceny skupu są więc identyczne jak przed tygodniem – za żywiec zakłady płacą przeciętnie 3,98 zł/kg netto, a tuczniki ocenione poubojowo w klasie E rolnicy sprzedają przeciętnie w cenie 5,42 zł/kg netto. Ceny żywca wahają się od 3,70 do 4,30 zł/kg netto, a za tuczniki w klasie E zakłady płacą od 4,95 do 5,90 zł/kg netto.

Stagnacja na rynku trzody chlewnej utrzymuje się nie tylko w naszym kraju ale również w wielu państwach wspólnoty. W ostatnich tygodniach brak zmian, lub minimalne wahania cen odnotowano między innymi w Danii, Holandii, Austrii, Słowenii czy w krajach bałtyckich. Wyraźne podwyżki cen (blisko 5 proc) odnotowano w ostatnim czasie jedynie we Włoszech.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!