Jedyne co słyszymy w skupach wieprzowiny w tym tygodniu to, że nie widać żadnych symptomów poprawy dla cen skupu świń. Potwierdza to nawet sytuacja na niemieckim rynku trzody, gdzie według niemieckiego VEZG średnia cena tusz w klasie E od 30.10.14r. do 05.11.14r. wynosi 1,40 euro/kg netto, czyli około 5,91 zł/kg w klasie E. Cena nie uległa zmianie w porównaniu z wcześniejszym tygodniem, mimo tego, że niemieccy producenci również liczyli na lepsze stawki.

Z kolei duńska wieprzowina podrożała o 0,22 DKK, czyli 0,11 zł/kg do poziomu 5,45 zł/kg dla tusz o mięsności min. 61 proc.

W krajowych skupach trzody chlewnej, z którymi kontaktuje się serwis farmer.pl ceny tusz w klasie E zaczynają się od 5,20 osiągając maksymalnie 5,85 zł/kg netto, ceny za tuczniki sprzedawane na wagę żywą kształtują się na poziomie od 3,90 do 4,6 zł/kg netto.

W ostatnim tygodniu (27.10.14r.-02.11.14r.) ceny tusz wieprzowych w krajach UE nieznacznie wzrosły w Belgii i Holandii.

Jak informuje niemieckie stowarzyszenie producentów świń - ISN - Austria zakończyła już procedury eksportowe z Chinami. Istnieje więc szansa na pozytywne oddziaływanie na rynek europejski poprzez eksport do Chin, gdzie obecnie cena wynosi 2,45 euro/kg. W Chinach, mimo bardzo dobrej ceny obserwuje się 10 proc. likwidację stada macior z powodu braku opłacalności. Głównym powodem są wysokie koszty produkcji, ze względu na drogie komponenty paszowe, które w dużej części pochodzą z importu.

W Hiszpanii korzystne warunki pogodowe sprzyjają przyrostom tuczników, co zwiększa ich dostępności na rynku. W dodatku tamtejsze pogłowie świń wykazuje tendencję wzrostową. W pierwszej połowie 2014 r. liczba ubojów wzrosła o 2,2 proc. w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim. W konsekwencji cena tuczników w Hiszpanii spadła aż o 50 eurocentów w ciągu ostatnich 16 tygodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!