Takie rozważania są spowodowane raportem Agencji Ochrony Środowiska Uniwersytetu w Aarhus, który wskazał na zwiększoną koncentrację miedzi i cynku w glebach, na które była wylewana gnojowica.

Dla Duńczyków jest to powód do wnioskowania do obniżenia dopuszczalnych zawartości cynku w paszach. Ten ostatnio w 2003 r. został zredukowany z poziomu 250 mg/kg paszy do obowiązujących 150 mg/kg paszy. Jak na razie tamtejsi naukowcy zamierzają wdrożyć badania na szerszą skalę nad zawartością cynku i miedzi w duńskich glebach.

Związki cynku w żywieniu zwierząt mogą być wykorzystywane do regulacji składu populacji mikroorganizmów w przewodzie pokarmowym świń i ograniczać przy tym występowanie biegunek.

Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej - w praktyce żywienia trzody chlewnej stosuje się dodatek cynku dla prosiąt w wieku 28-42 dni w ilości 150 mg/kg paszy przez ok. 14 dni odchowu. Obecny dopuszczalny poziom koncentracji cynku wynoszący 150 mg Zn/kg paszy jest zdecydowanie poniżej maksymalnej tolerancji dla zwierząt wynoszącej 500 mg Zn/kg s.m. paszy ustalonej przez NRC (2005) - raport [EFSA Journal 2014; 12(5): 3668].

Cynk, w organizmie uczestniczy w przemianie tłuszczu, białek, kwasów nukleinowych. Jest składnikiem wielu enzymów, a także insuliny, hormonu trzustki. Niedobór tego pierwiastka poprzez zaburzenia w przemianie kwasów nukleinowych i białek prowadzi do spowolnienia tempa wzrostu, spowolnienia gojenia się ran, problemy w rozrodzie zwierząt i gorsze pobranie paszy poprzez obniżenie apetytu zwierząt.

Górny poziom tolerancji zawartości cynku w pożywieniu dla dorosłego człowieka (19+ lat) wynosi 40 mg (Institute of Medicine, Food and Nutrition Board, 2001). W raporcie [EFSA Journal 2014; 12(5): 3668] czytamy, że dorosły mężczyzna konsumuje dziennie średnio 11,6 mg cynku, a kobieta 9,1 mg cynku. Redukcja zawartości cynku do 100 mg/kg paszy nie ma więc żadnego znaczenia dla zdrowia ludzi.

Ostatnie konkluzje z panelu FEEDAP dowodzą, że zawartość cynku w ilości 150 mg/ kg paszy nie wiąże się z żadnym zagrożeniem dla środowiska, a szczególności dla gleby (EFSA FEEDAP Panel, 2012 a, b, c, d). Nie ma także żadnych dowodów naukowych potwierdzających, że dodatkowy cynk wydalany przez zwierzęta powoduje zanieczyszczenie wód powierzchniowych, czy gruntowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!