Dlatego w tym roku podczas targów Agromek duńscy rolnicy w kategorii nowości produktowych dla trzody chlewnej nagrodzili dwa systemy wentylacji i oczyszczania powietrza.

Jednym z nich jest chemiczna instalacja do oczyszczania powietrza tzw. odpowietrzacz, który nadaje się do podłączenia do systemu wentylacji mechanicznej w chlewniach, ale też w kurnikach.

Powietrze jest zasysane do pierwszej komory, gdzie jest najpierw oczyszczane z amoniaku. Producenci gwarantują oczyszczenie powietrza z amoniaku w 90 proc. Taki efekt udaje się uzyskać dzięki zastosowaniu podwójnych dyszy wypuszczających parę składającą się z mieszaniny wody i kwasu siarkowego, która w bardzo niskim pH=2 wiąże amoniak z powietrza.

Powietrze oczyszczone z amoniaku trafia następnie do tzw. łapaczy kropli, które ostatecznie oczyszczają powietrze z kurzu.

Producent, firma  Munters podkreśla, że chemiczny sposób oczyszczania powietrza jest tańszy i bardziej efektywny w eksploatacji niż biologiczne instalacje do oczyszczania powietrza.

Nowy oczyszczalnia powietrza jest łatwa w konserwacji. Nie trzeba jej również tak często czyścić jak na przykład instalacji biologicznych, ponieważ nie ma typowych filtrów powietrza.

W przypadku chlewni wystarczy wyczyścić tzw. łapacze kropli, raz lub dwa razy do roku. Większe zapylenie powietrza występuje w kurnikach, dlatego instalacja prawdopodobnie będzie wymagała nieco częstszego oczyszczania z kurzu.

Oczyszczalnia powietrza jest montowana na zewnątrz budynku - widok poniżej na zdjeciu.

Podobał się artykuł? Podziel się!