Pogłowie świń w Chinach stanowi aż 51 proc. światowego pogłowia trzody chlewnej. Z ostatnich doniesień chińskich danych statystycznych wynika, że to pogłowie z miesiąca na miesiąc systematycznie się kurczy. W ciągu pierwszych 6 miesięcy pogłowie świń spadło o 20,95 mln świń – wynosząc w czerwcu br. 384,80 mln świń, w tym 39,02 mln szt. Porównując dane rok do roku mamy do czynienia z ogólnym spadkiem pogłowia świń aż o 10 proc., w przypadku pogłowia loch korekta jest jeszcze większa bo wynosi 14,8 proc w dół, w porównaniu do czerwca 2014 r.

Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej - w maju 2015 r. zlikwidowano prawie 477 tys. sztuk macior, a w czerwcu br. likwidacja objęła dalsze 236 tys. loch. W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2015 roku 3,9 miliona loch zostało zlikwidowanych. Jest to więcej zlikwidowanych macior niż stan loch 25 największych firm w USA. Wystarczy pomyśleć co by się stało, gdyby te firmy zlikwidowały swoje stada w ciągu 6 miesięcy. Od lutego 2013 roku (przez ostatnie 28 miesięcy) 12,16 mln loch zostało zlikwidowanych, tj. ponad 2 razy więcej niż wynosi pogłowie loch w USA.

Powodem poważnych zmian w liczebności populacji świń była fala bankructw wielu gospodarstw wynikających z niskich cen wieprzowiny jak ogniska epidemicznej biegunki świń (PED).

W ostatnim komentarzu Alberta Vernoojia analityka Rabobanku możemy zauważyć, że obecnie głównymi pytaniami powtarzającymi się wśród analityków i przedsiębiorców, jest to: kiedy chiński import wieprzowiny zacznie znacząco rosnąć, jak duża będzie wartość importu i jak sporym wsparciem okaże się dla światowych cen wieprzowiny? 

Światowa branża mięsna, obserwując w ostatnich latach malejące pogłowie macior, w większym stopniu skupiła swoją uwagę na Chinach, bo tak duża likwidacja pogłowia macior nie pozostawia wyboru jak tylko zwiększenie importu wieprzowiny przez tamten rynek.

Chińskie ceny żywca wieprzowego jak i mięsa wieprzowego utrzymują w ostatnich miesiącach rosnący trend. Jak przedstawia to KZP-PTCH. Na dzień 14 lipca br. ceny żywca kształtowały się na poziomie 16,86 RMB/kg ($2,77 USD/kg) tj. 10,51 zł/kg, z kolei mięsa wieprzowego: 22,60 RMB/kg ($3,71 USD/kg), czyli 14,07 zł/kg.