W pierwszym kwartale 2015 r. Chiny zwiększyły import mięsa wieprzowego o 6 proc. do rekordowych 150,3 tys. ton, a podrobów wieprzowych o 9 proc. do 190,8 tys. ton.

Okazuje się, że  największymi dostawcami wieprzowiny na rynek chiński są obecnie państwa UE, które wyeksportowały o 23 proc. więcej mięsa i o 27 proc. więcej podrobów niż przed rokiem. Udział UE w chińskim imporcie mięsa wieprzowego wzrósł do 72 proc. Wśród krajów unijnych i zarazem w całkowitym imporcie Chin dominowały Niemcy, które przejęły pozycję ubiegłorocznego największego dostawcy – Stanów Zjednoczonych. Wzrósł również wywóz z Hiszpanii i Danii. Z pozostałych krajów świata (spoza UE) Chiny zakupiły mniej wieprzowiny niż przed rokiem. Dostawy z USA obniżyły się o 21 proc., a z Kanady o jedną trzecią. Na wzrost eksportu z UE miał wpływ spadek cen unijnej wieprzowiny, a co za tym idzie, wzrost jej konkurencyjności na rynku światowym. Poza tym, eksporterzy z Ameryki Północnej zmagali się ze strajkami w portach Zachodniego Wybrzeża, co wpłynęło na zmniejszenie wywozu - informuje FAMMU/FAPA.

Rynek chiński nie ma wyboru, musi zapełnić podażową lukę na mięso wieprzowe. Z miesiąca na miesiąc Chiny tracą swoją samowystarczalność w produkcji tego gatunku mięsa.  W ciągu ostatnich 16 miesięcy pogłowie macior zmalało w tym kraju aż o 7 mln szt. i wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie kontynuowany. Dla wszystkich przedsiębiorców jest to dobry moment, aby starać się o pozyskanie tamtego rynku.

Chińscy właściciele Smithfield Foods (spółka Shuanghui International), którzy dokonali przejęcia koncernu w 2013 r. są w bardzo dobrym położeniu. Będą mogli teraz sterować zaopatrzeniem rynku wewnętrznego w wieprzowinę. Wieprzowina jest zdecydowanie najchętniej kupowanym przez Chińczyków mięsem – w 2012 r. wydatki na nią stanowiły prawie 6 proc. całego koszyka konsumpcyjnego.

Spożycie wieprzowiny w Chinach znacząco przewyższa spożycie pozostałych produktów. W 2012 r. wynosiło 37 kg na osobę (wg różnych źródeł mogło się ono wahać między 23 a nawet 40 kg). Najwyższe spożycie wieprzowiny odnotowuje się w zachodnich regionach kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!