Ślady zakazanej raktopaminy wykryto w dostawie świńskich nóżek, która z Kanady trafiła na rynek chiński. Zostały one wyprodukowane w zakładzie koncerny Olymel LP w Vallee – Junction (prowincja Quebec). Jest to jedna z dwóch największych kanadyjskich przetwórni. Jak zapewniają władze firmy, obecnie trwa dochodzenie, w jaki sposób mogło dojść do wspomnianej sytuacji.


Jak podaje portal ShanghaiDaily.com, strona chińska traktuje tą sytuację jako systemową awarię kanadyjskiego programu certyfikującego wieprzowinę wysyłaną do Chin. Jak podaje portal, sytuacja ta może mieć w przyszłości wpływ na wielkość importu kanadyjskiej wieprzowiny do tego kraju.


Obecnie Kanada jest jednym z głównych dostawców wieprzowiny na rynek chiński. W 2016 roku kraj ten wyeksportował do Chin 314 tys. ton mięsa i produktów wieprzowych o wartości blisko 440 milionów dolarów.


Raktopamina (właściwie chlorowodorek raktopaminy) zaliczana jest do stymulatorów wzrostu, jej działanie polega na poprawie zdolnosci odkładania tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Unia Europejska zakazała jej stosowania w 1996 roku. Do dziś wykorzystują ją producenci wieprzowiny między innymi z USA, Australii czy Nowej Zelandii.

Podobał się artykuł? Podziel się!