PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Chiny: na rynek trafiła kanadyjska wieprzowina skażona raktopaminą

Chiny: na rynek trafiła kanadyjska wieprzowina skażona raktopaminą Na chiński rynek trafiły nóżki wieprzowe skażone raktopaminą Fot. Shutterstock

Kolejny skandal z wieprzowiną w roli głównej. Po tym jak przeterminowane mięso z Brazylii trafiało na światowe rynki, do Chin trafiły nóżki wieprzowe skażone raktopaminą.Ślady zakazanej raktopaminy wykryto w dostawie świńskich nóżek, która z Kanady trafiła na rynek chiński. Zostały one wyprodukowane w zakładzie koncerny Olymel LP w Vallee – Junction (prowincja Quebec). Jest to jedna z dwóch największych kanadyjskich przetwórni. Jak zapewniają władze firmy, obecnie trwa dochodzenie, w jaki sposób mogło dojść do wspomnianej sytuacji.


Jak podaje portal ShanghaiDaily.com, strona chińska traktuje tą sytuację jako systemową awarię kanadyjskiego programu certyfikującego wieprzowinę wysyłaną do Chin. Jak podaje portal, sytuacja ta może mieć w przyszłości wpływ na wielkość importu kanadyjskiej wieprzowiny do tego kraju.


Obecnie Kanada jest jednym z głównych dostawców wieprzowiny na rynek chiński. W 2016 roku kraj ten wyeksportował do Chin 314 tys. ton mięsa i produktów wieprzowych o wartości blisko 440 milionów dolarów.


Raktopamina (właściwie chlorowodorek raktopaminy) zaliczana jest do stymulatorów wzrostu, jej działanie polega na poprawie zdolnosci odkładania tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Unia Europejska zakazała jej stosowania w 1996 roku. Do dziś wykorzystują ją producenci wieprzowiny między innymi z USA, Australii czy Nowej Zelandii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • rolnik 2017-06-02 19:16:46
  a w polsce nie daje się stymulatorów?? tylozyna, awilamycyna, salinomycyna to wszystko idzie kupić u weta.
 • Mika 2017-06-02 17:00:07
  Teraz, po podpisaniu CETA my będziemy jeść to mięso, bo nasze służby weterynaryjne nie wykryją żadnych niedozwolonych substancji - jak zwykle, Polska śmietniskiem narodów.
 • jerro 2017-06-02 15:47:00
  w chinach skażenie a w ameryce zdrowa żywność;)
 • Wiesiu 2017-06-02 13:41:48
  Żenada. Konkurencja w ujjj. Kiedy ktoś w końcu weźmie się za to do uja?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!