Około 100 zwiedzających odwiedziło nowe budynki chlewni Sylwii i Henryka Łukowiaków w Smolicach w woj. wielkopolskim podczas Drzwi Otwartych, zorganizowanych z Big Dutchman Polska 29 października 2012 r. Zwiedzanie obiektów poprzedziło symboliczne przecięcie wstęgi przez właścicieli i poświęcenie budynków przez proboszcza miejscowej parafii ks. Błażeja Dojasa.

Stanisław Bukowski, przedstawiciel Big Dutchmana, przed wejściem do obiektów podkreślał, że z zewnątrz budynki może nie robią wrażenia, wykonane są w najtańszej technologii, ale wewnątrz są funkcjonalne, optymalne ekonomicznie i spełniają wymagania stawiane przez Unię Europejską, mówiąc krótko - jest to obiekt na miarę oczekiwań XXI wieku. - Dla jednych może to być tylko namiastka, dla innych aż za duża inwestycja. Nie jest istotna wielkość, istotna jest jakość - mówi Bukowski. Dodał, że niestety coraz mniej jest tego typu nowych inwestycji w Polsce.

Planując budowę nowych obiektów, Łukowiak brał pod uwagę wykorzystanie dotychczasowej chlewni, w której odbywa się produkcja w systemie zamkniętym, a po modernizacji będzie w niej odchowalnia.

Nowy budynek przylega ścianą od strony korytarza do dotychczasowej chlewni (schemat 1), posiada wymiary 8,55 x 78,3 m. Znajdują się w nim magazyn pasz, oddział młodych loszek, dwa oddziały porodowe i oddział poczekalni.

Oddzielny budynek tuczarni o wymiarach 12,5 x 50,5 m, podzielony jest na pięć oddziałów. Pomiędzy budynkami znajduje się zbiornik na gnojowicę o pojemności 360 m3. Cała inwestycja kosztowała Łukowiaków ok. 2,5 mln zł brutto.

Na wyposażenie chlewni wydali 600 tys. zł netto. Właśnie ta ostatnia kwota będzie zrefundowana z działania: Modernizacja gospodarstw rolnych w ramach PROW na lata 2007-2013.

Wyposażenie tych obiektów pochodzi z Big Dutchmana. W magazynie pasz znajdują się trzy silosy workowe i jeden pośredni służący do zasypywania silosów do tuczu. Oddział dla młodych loszek składa się z ośmiu kojców na ruszcie betonowym.

Wyposażony jest w system zadawania pasz łańcuchowo-krążkowy DR 850 oraz poidło napływowe ze stałym poziomem wody. - Wentylacja podciśnieniowa ze stropem oddychającym DiffAir zapewnia równomierne rozprowadzenie powietrza w całej komorze i odprowadzenie zużytego powietrza przez komin izolowany, którego wydajność regulowana jest poprzez przepustnicę komina sterowaną komputerem - mówi Bukowski.