Uczestnictwo w rynku produkcji trzody chlewnej jest trudne. Producenci świń muszą zmagać się z ciągle rosnącymi kosztami, brakiem stabilności cenowej oraz coraz wyższymi wymaganiami dobrostanu. To powoduje, że dzisiaj hodowca świń jest klientem wymagającym. Decyduje się na zakup wyłącznie takich zwierząt, które przyniosą mu optymalny zysk. Dlatego firmy hodowlane nie mogą poprzestać na standardowych zasadach doboru i selekcji zwierząt. W uzyskiwaniu postępu hodowlanego wykorzystują dzisiaj zaawansowane technologie. Łączą też swoje siły na poziomie współpracy międzynarodowej, tworząc jednocześnie duże koncerny. Świadkiem takiego połączenia w świecie genetyki trzody chlewnej mieliśmy okazję być 24 października 2013 roku, kiedy to pożegnaliśmy się ze znaną marką hodowlaną trzody chlewnej, jaką do tej pory była firma Pen Ar Lan. Teraz odnajdziemy ją pod flagą Choice Genetics. Dla Pen Ar Lan oznacza to lepszy dostęp do wiedzy, nacisk na wykorzystanie nowoczesnych technologii w kontynuowaniu postępu genetycznego, nowe kierunki badań, a dla krajowych producentów świń lepszy produkt końcowy.

STAŁY NACISK NA POSTĘP HODOWLANY

Pen Ar Lan Polska funkcjonowała na naszym rynku od 1998 roku. Zmiana nazwy była jednocześnie ostatnim etapem fuzji dwóch znaczących firm genetycznych należących do jednego koncernu - Grupy Grimaud. Choice Genetics powstał z połączenia Pen Ar Lan (Francja) oraz Newsham Choice Genetics (USA), które były częścią Grupy Grimaud (Francja), drugiego pod względem przychodów koncernu genetycznego na świecie.

W trakcie konferencji dla producentów trzody chlewnej, lekarzy weterynarii, a także firm związanych z produkcją trzody chlewnej, zorganizowanej przez Choice Genetics Polska, mieliśmy okazję zapoznać się z dalszymi planami naukowymi i inwestycyjnym - znanej firmy pod nową nazwą. France Porrot, dyrektor ds. międzynarodowego rozwoju z Choice Genetics France (dawniej Pen Ar Lan Francja), podczas spotkania wyjaśniała, jak ważne jest kontynuowanie badań nad genetyką trzody. - Mamy już 41 lat doświadczenia w badaniach i rozwoju nad postępem genetycznym świń. Patrząc w przyszłość, będziemy jeszcze bardziej precyzyjnie pracować.