Nowa firma Choice Genetics, dzięki tej fuzji, będzie prowadziła badania, hodowlę oraz sprzedaż na 4 kontynentach. Po 15 latach obecności na polskim rynku, schodzi z niego logo Pen Ar Lan.

- Ta fuzja to spodziewana konsekwencja wydarzeń z 2011 roku kiedy to doszło do połączenia kapitałowego Grupy Grimaud oraz Pen Ar Lan - mówi dr Stanisław Niemyjski prezes zarządu Pen Ar Lan Polska. - Ostatnie dwa lata stały pod znakiem integracji organizacyjnej, kapitałowej oraz przede wszystkim obszaru badań i wymiany wspólnych doświadczeń, między Pen Ar Lan, a Newsham, który w grupie był wcześniej, od 2007 roku. Nowa nazwa to wynik zakończenia tych procesów - dodaje.

Pen Ar Lan to firma o korzeniach francuskich założona w 1972 roku, która dała początek słynnemu knurowi « P76 » oraz popularnej na rynkach światowych i w Polsce loszce NAÏMA, łączącej w sobie dużą wydajność produkcyjną oraz niekwestionowane zalety macierzyńskie. W latach 80-tych Pen Ar Lan przyczynił się ponadto do wykrycia genu RN- odpowiadającego za mięso kwaśne i straty podczas gotowania. Firma od lat wyznacza standardy genetyczne w zakresie takich parametrów jak plenność, mleczność, tempo wzrostu, mięsność i jakość mięsa. Polski oddział funkcjonuje od 1998 roku, firma ocenia iż posiada około 25% polskiego rynku.

Amerykański Newsham (zał. 1976 rok) to z kolei drugi dostawca genetyki trzody chlewnej w Ameryce Północnej, obecny również na rynkach Ameryki Łacińskiej i w Azji. Jest liderem w dziedzinie selekcji genetycznej wspomaganej markerami. Dzięki zastosowaniu najnowszych markerów prowadzi selekcję zwierząt w zakresie tolerancji na choroby, w tym wirusa PRRS.

- Zarówno Pen Ar Lan jak i Newsham powstały w latach 70-tych minionego wieku. Wniosły więc do nowego podmiotu ponad 40 lat doświadczeń w dziedzinie badań genetycznych i hodowli trzody. - podkreśla dr Stanisław Niemyjski. - Współpraca naukowa, szukanie efektów synergii, które pozwolą na osiągnięcie kolejnych przełomów w kluczowych dla hodowców wartościach, były główną przyczyną fuzji kapitałowej - dodaje.