PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Chroń fermę przed gryzoniami

Chroń fermę przed gryzoniami Rozmieszczenie na terenie ferm karmników deratyzacyjnych pozwoli ograniczyć problem gryzoni Fot.BW

Na fermie trzody chlewnej gryzonie mogą być źródłem potężnych strat. Warto zatem zrobić wszystko, by uniemożliwić im dostęp do obiektu.Na fermach trzody chlewnej (tak jak i w innych budynkach inwentarskich) szczury i myszy znajdują doskonałe środowisko do życia i rozmnażania. W takich miejscach gryzonie mają zazwyczaj swobodny dostęp do nieograniczonej ilości pokarmu, jednocześnie bez problemu znajdują miejsce do zakładania gniazd. Stąd też jednym z poważniejszych wyzwań osób trudniących się chowem świń, jest odcięcie gryzoniom dostępu do obiektu. Zwierzęta te mogą być bowiem dla naszego stada źródłem potężnych strat.

Szkodliwość gryzoni wynika z kilku aspektów: po pierwsze zjadają i zanieczyszczają odchodami duże ilości paszy. Ich obecność w pomieszczeniach prowadzi często także do uszkodzenia niektórych elementów wyposażenia, w tym przewodów elektrycznych. Dla naszego stada jest to śmiertelne zagrożenie. Uszkodzeniu mogą ulec bowiem choćby przewody zasilające wentylatory. Ich awaria może doprowadzić do uduszenia zwierząt. Przegryzione przewody elektryczne mogą stać się zarzewiem pożaru.

Szczury są także wektorem licznych chorób, spośród których warto wymienić choćby groźną dla ludzi trychinozę.

Zwalczanie szczurów i myszy jest zadaniem bardzo trudnym, wymaga ono od nas wiele cierpliwości, oraz znajomości behawioru zwierząt. Dużo prościej jest zabezpieczyć fermę przed wniknięciem gryzoni. W tym celu sprawdzić należy przede wszystkim takich elementów kosntrukcji budynków, jak posadzka, ściany, przestrzeń pomiędzy oknami a murem, oraz otoczenie drzwi. Ubytki w tych miejscach mogą stać się wrotami dla gryzoni. Szczególną uwagę należy zwrócić na szczelinę pomiędzy drzwiami a podłogą.

Druga rzecz to zabezpieczenie metalową siatką otworów okiennych, wlotów powietrza i kanałów wyciągowych. Nie stosujmy w tym celu siatki plastikowej – szczury bez problemu ją przegryzą.

Opisane zabiegi dotyczą nie tylko samych pomieszczeń w których przebywają zwierzęta, ale również magazynów paszowych, silosów i paszarni. Przed dostępem gryzoni dobrze jest zabezpieczyć także miejsce składowania ściółki, jednak szczególnie w przypadku słomy składowanej na zewnątrz pod plandekami, nie jest to niestety możliwe.

Rzeczą o której nie możemy zapomnieć to także zabezpieczenie otoczenia fermy przed gryzoniami. W równomiernie rozmieszczonych miejscach warto jest ustawiać stacje deratyzacyjne, z umieszczoną w środku trucizną. Ochroni nas to przed wystąpieniem plagi gryzoni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • zasr kot 2017-10-02 11:17:49
  Tumany won
 • ixipixidixi 2017-04-10 23:46:53
  baca56 to samo pomyślałam ;) haha
 • baca56 2017-04-10 17:50:28
  Przede wszystkim należy zabezpieczyć fermę przed kotami! Czy ustalono już normy regulujące długość łańcucha dla kota?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!