Na fermach trzody chlewnej (tak jak i w innych budynkach inwentarskich) szczury i myszy znajdują doskonałe środowisko do życia i rozmnażania. W takich miejscach gryzonie mają zazwyczaj swobodny dostęp do nieograniczonej ilości pokarmu, jednocześnie bez problemu znajdują miejsce do zakładania gniazd. Stąd też jednym z poważniejszych wyzwań osób trudniących się chowem świń, jest odcięcie gryzoniom dostępu do obiektu. Zwierzęta te mogą być bowiem dla naszego stada źródłem potężnych strat.

Szkodliwość gryzoni wynika z kilku aspektów: po pierwsze zjadają i zanieczyszczają odchodami duże ilości paszy. Ich obecność w pomieszczeniach prowadzi często także do uszkodzenia niektórych elementów wyposażenia, w tym przewodów elektrycznych. Dla naszego stada jest to śmiertelne zagrożenie. Uszkodzeniu mogą ulec bowiem choćby przewody zasilające wentylatory. Ich awaria może doprowadzić do uduszenia zwierząt. Przegryzione przewody elektryczne mogą stać się zarzewiem pożaru.

Szczury są także wektorem licznych chorób, spośród których warto wymienić choćby groźną dla ludzi trychinozę.

Zwalczanie szczurów i myszy jest zadaniem bardzo trudnym, wymaga ono od nas wiele cierpliwości, oraz znajomości behawioru zwierząt. Dużo prościej jest zabezpieczyć fermę przed wniknięciem gryzoni. W tym celu sprawdzić należy przede wszystkim takich elementów kosntrukcji budynków, jak posadzka, ściany, przestrzeń pomiędzy oknami a murem, oraz otoczenie drzwi. Ubytki w tych miejscach mogą stać się wrotami dla gryzoni. Szczególną uwagę należy zwrócić na szczelinę pomiędzy drzwiami a podłogą.

Druga rzecz to zabezpieczenie metalową siatką otworów okiennych, wlotów powietrza i kanałów wyciągowych. Nie stosujmy w tym celu siatki plastikowej – szczury bez problemu ją przegryzą.

Opisane zabiegi dotyczą nie tylko samych pomieszczeń w których przebywają zwierzęta, ale również magazynów paszowych, silosów i paszarni. Przed dostępem gryzoni dobrze jest zabezpieczyć także miejsce składowania ściółki, jednak szczególnie w przypadku słomy składowanej na zewnątrz pod plandekami, nie jest to niestety możliwe.

Rzeczą o której nie możemy zapomnieć to także zabezpieczenie otoczenia fermy przed gryzoniami. W równomiernie rozmieszczonych miejscach warto jest ustawiać stacje deratyzacyjne, z umieszczoną w środku trucizną. Ochroni nas to przed wystąpieniem plagi gryzoni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!