Patogenem odpowiedzialnym za obecność wysiękowego zapalenia skóry w naszych fermach są bakterie z gatunku Staphylococcus hyicus. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w pierwszych dniach życia prosiąt, drobnoustroje wnikają do organizmu najczęściej poprzez uszkodzoną powierzchnię skóry (będącą następstwem wykonanych zabiegów zootechnicznych, czy walk między prosiętami. Smoleń najczęściej pojawia się tuż przed odsadzeniem prosiąt.

W początkowym stadium, choroba objawia się wystąpieniem wysięków surowiczych i wzmożonym wydzielaniem łoju. Do tłustej skóry z łatwością przykleja się brud, w skutek czego wystąpienie choroby u prosięcia bardzo łatwo jest zaobserwować. Co istotne, choroba pojawia się najczęściej u jednego – dwóch zwierząt w miocie.

Niestety występowanie smolenia naszej fermie może być źródłem strat. Choroba ta niekiedy kończy się bowiem śmiercią zwierząt, wynikającą z odwodnienia i ogólnego wyniszczenie organizmu. O ile u prosiąt odsadzonych, upadki są raczej sporadyczne, o tyle śmiertelność wśród osesków jest dość wysoka. Warto wiedzieć zatem jakie są najważniejsze zasady profilaktyki choroby wysiękowego zapalenia skóry.

W profilaktyce wysiękowego zapalenia skóry szczególnie istotna jest dbałość o warunki higieniczne panujące na porodówkach. Przed każdym cyklem produkcyjnym kojce muszą być starannie zdezynfekowane. Najlepiej środkiem o charakterze zasadowym, który wykazuje dużą skuteczność w walce z gronkowcem. Wskazana jest również bieżąca dezynfekcja kojców, poprzez zastosowanie preparatów do tzw. suchej dezynfekcji. Ogromną wagę należy przykładać też do higieny zabiegów zootechnicznych prowadzonych na prosiętach. Wszelkie rany (powstałe w wyniku kastracji, czy przycinania ogonków) muszą być starannie zdezynfekowane, tak by ograniczyć ryzyko wniknięcia patogenu do organizmu prosiąt. Należy także stosować zabiegi mające na celu eliminację pasożytów skórnych i much.

Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z pogorszeniem warunków środowiskowych panujących w obiekcie: występowaniu wysiękowego zapalenia skóry sprzyja wysoka wilgotność powietrza, niewłaściwa wentylacja pomieszczeń, czy zbyt niska temperatura.

Podobał się artykuł? Podziel się!