Wysokie temperatury panujące w lecie nie pozostają bez znaczenia zarówno dla dobrostanu trzody chlewnej, jak i osiąganych przez stado wyników - tak tuczu, jak i rozrodu.

Przed nami najgorętsze miesiące w roku. Przy temperaturach nierzadko przekraczających 35ºC trudno o zachowanie optymalnych warunków w chlewni. Przypomnijmy: zalecane temperatury powietrza w pomieszczeniach dla loch wynoszą wyraźnie mniej niż 20ºC. Również tuczniki, zwłaszcza te utrzymywane w chowie ściołowym, preferują zbliżone temperatury. Gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30ºC, trudno o zachowanie w chlewni optymalnego mikroklimatu. Upał w obiekcie niesie ze sobą poważne konsekwencje zarówno dla dobrostanu zwierząt, ich kondycji zdrowotnej, jak i dla kieszeni rolników. W walce ze stresem cieplnym nie jesteśmy jednak całkiem bezbronni. Poprzez zaawansowane technicznie instalacje schładzania powietrza możemy skutecznie kontrolować temperaturę w chlewni. Istnieje także wiele możliwości, które pozwolą ograniczyć szkodliwość działania wysokich temperatur. Zanim jednak przejdziemy do omawiania poszczególnych systemów schładzania powietrza w chlewni, warto się zastanowić nad tym, jak stres cieplny odbija się na wynikach i opłacalności produkcji.

GROŹNE SKUTKI STRESU CIEPLNEGO

Stres cieplny definiuje się jako odpowiedź obronną organizmu na działanie ekstremalnie wysokich temperatur. Jego objawy bardzo łatwo zaobserwować w przypadku znacznego przegrzania pomieszczeń. Typowe symptomy wystąpienia stresu cieplnego to pobudzenie, przyspieszony oddech i podwyższona temperatura ciała. Wzrastają wówczas także ciśnienie krwi i poziom glukozy w osoczu. W szczególnie ciężkich przypadkach może dochodzić do niewydolności mięśnia sercowego lub upadków zwierząt.

Omówione zjawiska zachodzą jednak w przypadkach skrajnych. Często zdarza się, że przegrzanie pomieszczeń nie daje wyraźnych objawów klinicznych. Może jednak dochodzić wówczas do znacznego pogorszenia wyników produkcyjnych, które generują dla rolników wyraźne straty. Wynika to z kilku przyczyn. Po pierwsze, działanie wysokich temperatur zazwyczaj idzie w parze ze spadkiem pobrania paszy. Po drugie, przy wysokich temperaturach pogarsza się ukrwienie jelit, co przyczynia się do spadku strawności składników pokarmowych. Po trzecie, zwierzęta poddane działaniu wysokiej temperatury stają się bardziej pobudzone, zatem część energii obecnej w paszy zużywają na potrzeby metaboliczne, nie zaś na przyrost masy czy produkcję mleka. Pobudzenie zwierząt zwiększa także ryzyko przygniatania prosiąt przez lochy czy wystąpienia aktów agresji wśród tuczników.