podniesienie w sposób znaczący wiedzy i świadomości wszystkich rolników utrzymujących świnie, w kwestii skali zagrożenia ASF oraz znaczenia bioasekuracji w ochronie stada przed tą chorobą;

maksymalne ograniczenie różnymi sposobami populacji dzików zarówno w strefach związanych z występowaniem ASF, jak i w całej Polsce;

wygaszenie chowu świń we wszystkich chlewniach, w których notorycznie nie przestrzega się zasad bioasekuracji.

W świetle ostatnich danych konieczne jest egzekwowanie zakazu utrzymywania krów w gospodarstwach hodujących świnie.

Jeżeli sprawdzi się czarny scenariusz (tzn. ASF rozprzestrzeni się na większą część Polski lub przekroczy nawet granicę Odry), jakie może to mieć konsekwencje dla produkcji trzody chlewnej w kraju i Europie?

Z.P.: Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Wiem tylko jedno, że we wszystkich krajach (poza Kubą, Angolą i Maltą) prędzej czy później opanowano epizootię ASF, ale pamiętajmy, że w tych państwach ASF nie występował równolegle u wolno żyjących zwierząt, czyli u dzików. Tam, gdzie tego dokonano, całkowitej zmianie uległ model produkcji świń. Warto wspomnieć, że u nas będzie trudniej ze względu na krążenie ASFV wśród wspomnianych już dzików. Tego elementu nie było w Hiszpanii, Belgii, Francji, Holandii i innych europejskich i amerykańskich krajach dotkniętych omawianą chorobą. Obawiam się, że bez odpowiedniej szczepionki (skutecznej, podawanej doustnie i pozwalającej na odróżnienie dzików szczepionych od zakażonych) nie da się eradykować (wyeliminować) wirusa ASF z populacji dzików. Tym bardziej, że problem ten dotyczy już kilku krajów działających w tym zakresie w różny sposób.

Co zwykli rolnicy mogą zrobić, by zatrzymać rozwój choroby w kraju?

Z.P.: Sumiennie przestrzegać wszystkich podstawowych zasad bioasekuracji oraz zwracać uwagę sąsiadom, aby robili to samo, a także przestrzegać prawa w ww. zakresie. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) także na wniosek naszego kraju uznała, w tym roku - w maju. że kraj, w którym ASF występuje wyłącznie w populacji dzików może zostać uznany za wolny od ASF u świń.

Wywiad ukazał się w najnowszym - listopadowym wydaniu miesięcznika "Farmer"

Podobał się artykuł? Podziel się!