PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Coraz bliżej do zmian w dobrostanie

Coraz bliżej do zmian w dobrostanie

Od 2013 r. zmieniają się przepisy dotyczące ciężarnych świń, co wynika z rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie sposobu postępowania przy utrzymywaniu zwierząt gospodarskich. Normy ochrony zostały określone w przepisach UE.Informacja o wejściu w życie przepisu nakazującego grupowe utrzymywanie pokrytych loch i loszek, znalazła się na stronie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. - Świnie to zwierzęta stadne, potrzebujące towarzystwa, stąd taki wymóg - tłumaczy Adam Walasek z Ośrodka.

- Te zmiany nie są żadnym zaskoczeniem, od dawna było wiadomo, że wejdą w życie. Prowadziliśmy szkolenia dla hodowców, podczas których informowaliśmy o nich - powiedziała dyrektor ODR w Częstochowie Ewa Nowak. Zaznaczyła, że większość hodowców jest od dawna przygotowanych do spełniania norm sformułowanych w rozporządzeniu.

Ciężarne lochy i loszki - od czwartego tygodnia po pokryciu do tygodnia przed przewidywanym terminem proszenia - muszą być trzymane w kojcu grupowo, wraz z innymi świniami. Nakaz dotyczy gospodarstw, w których jest 10 i więcej ciężarnych loch lub loszek.

Tam, gdzie zwierzęta trzymane są w grupie, każda locha powinna mieć w kojcu co najmniej 2,25 m kw. W takim przypadku nie mniej niż 1,3 m kw. powierzchni kojca powinno stanowić stałe podłoże i nie więcej niż 15 proc. tego podłoża - otwory odpływowe. Loszka po pokryciu ma mieć 1,64 m kw., przy czym nie mniej niż 0,95 m kw. powierzchni kojca powinno stanowić stałe podłoże i nie więcej niż 15 proc. tego podłoża - otwory odpływowe.

Specjaliści dodają, że pojedyncze utrzymywanie loch i loszek od czwartego tygodnia po pokryciu do tygodnia przed przewidywanym terminem proszenia będzie dopuszczalne jedynie w gospodarstwach utrzymujących mniej niż 10 loch lub loszek po pokryciu. Hodowcy, którzy nie dostosują pomieszczeń zgodnie z nowym przepisem, będą musieli zmniejszyć stan liczebny do 9 sztuk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • arszczecin 2012-06-01 13:48:18
  uwaga, popadalo jest 11'C , juz się nie kurzy, prosimy o jeszcze dyszczu
 • ukasz 2012-06-01 10:21:07
  wpuscic ich do kojca ale najpierw oznakować tatuażem walnąć w dupe jak to sie robi ze swinkami
 • gerwazy 2012-06-01 10:12:28
  trzebaby wpuścić tych co tą ustawę opracowali to takiego kojca z 10-cioma 300 kg maciorami choć na godz. Może by zdanie zmenili
 • tomasz 2012-05-31 22:26:51
  Uprzejmie proszę o podanie do publicznej wiadomości nazwisk autorów tej durnej ustawy ponieważ w przypadku gdy zostanę zmuszony do jej stosowania chcę znać nazwiska ludzi od których będę dochodził na drodze sądowej odszkodowania za poronienia i upadki spowodowane grupowym trzymaniem loch
  System grupowy stosowałem gdy zaczynałem hodowlę i w efekcie jedna z loch poroniła a druga zdechła ba ją pogryzły inne lochy
  Obecnie każda ma indywidualny kojec {nie klatkę} o pow ok 5 m kw i tego nie zmienię.
  Moim zdanie przepisy unijne tworzyli ludzie ,którzy świnie widzieli na obrazku.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!