Katastrofalna sytuacja na rynku trzody chlewnej, to nie tylko straty dla hodowców. Spadki cen są odczuwalne także przez firmy których działalnością jest szeroko pojęte zaopatrzenie rolnictwa. Przy okazji otwarcia nowej tuczarni w miejscowości Lipie (woj. wielkopolskie) o obecną sytuację na rynku, oraz trendy w budowie nowych obiektów pytamy Krzysztofa Stankiewicza, przedstawiciela handlowego firmy Wesstron.


Farmer: Jak w Pana odczuciu niskie ceny skupu świń przekładają się na zainteresowanie hodowców inwestycjami w modernizację chlewni, czy budową nowych obiektów?

Krzysztof Stankiewicz: Niestety kryzys na rynku wieprzowiny ma duży wpływ na zainteresowanie hodowców naszymi usługami. Jeszcze w pierwszej połowie roku mieliśmy bardzo dużo zleceń, obecnie zainteresowanie budową nowych obiektów jest małe. Nie dziwię się jednak hodowcom, trudno by w tak niepewnych czasach decydowali się na duże inwestycje. Mam jednak nadzieję że w najbliższym czasie sytuacja się poprawi.

F: Jakie obecnie panują trendy jeśli chodzi o systemy żywienia montowane w nowych obiektach? Czy dominują obiekty wypsosażone w systemy płynnego żywienia (takie jak tuczarnia w Lipiu) czy inwestorzy wciąż wolą tradycyjne żywienie paszą sypką?

K.S. Instalacje płynnego żywienia montujemy jedynie w przypadku około 10 proc. obiektów. Żywienie paszą płynną niesie ze sobą znaczne oszczędności, jednak ma także swoje ograniczenia, które mogą zniechęcać hodowców.

F: Jakie to ograniczenia? Dlaczego tak mało rolników decyduje się na płynne żywienie?

K.S. Zakup instalacji płynnego żywienia wiąże się z dużymi wydatkami. Jednak nie to powoduje mniejsze zainteresowanie – płynne żywienie ma nam przecież obniżyć koszty tuczu, co w przyszłości wygeneruje większy zysk. Pamiętajmy jednak że oszczędności wynikające z płynnego żywienia biorą się przede wszystkim z możliwości wykorzystania tanich pasz takich jak serwatka, młóto browarniane czy odpady piekarnicze. W zależności od regionu zróżnicowana jest dostępność tych surowców. Montaż takiej instalacji racjonalny jest tylko wtedy gdy posiadamy duże zasoby takich pasz. W przeciwnym razie żywienie nie przyniesie nam żadnych oszczędności, a koszt inwestycji będzię się zwracał przez długi czas.