Z ostatnich raportów Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt OIE wynika, że Litwa, Łotwa i Estonia odnotowują regularne i częste przypadki ASF u dzików.

W Estonii w okresie od 30.09-10.10.15 r. wykryto ASF u 34 dzików, na Litwie w od 2.10 do 8.10.15 r. zdiagnozowano ASF u ośmiu padłych dzików i jednej świni utrzymywanej w gospodarstwie. Z kolei na Łotwie padłych dzików z powodu ASF było 20, w okresie od 30.09-10.10.15r.

Sytuacja na Łotwie jest tym bardziej skomplikowana, z powodu zbliżania się choroby do lasów Kurlandii, gdzie występuje największe zagęszczenie dzików na km kw. - oświadczył na posiedzeniu Rady współpracy organizacji rolniczych dyrektor generalny służby weterynaryjnej Maris Balodis. Zauważył również, że w populacji dzików pojawiła się odporność na wirusa ASF.

Jak informuje KZP-PTCH, za portalem bignews2day.com - ASF stopniowo obejmuje całą Łotwę, i w przyszłym roku będziemy mieli do czynienia z dużymi problemami, gdy infekcja nieuchronnie pojawi się w lasach Kurlandii, gdzie mamy największą liczbę dzików — 20 zwierząt na jeden kilometr kwadratowy. Jeśli zaraza dotrze tam, będzie źle. Tymczasem 75 proc. gospodarstw w Kurlandii nie stosuje niezbędnych środków bioasekuracji — powiedział Balodis.

Dla porównania, w Polsce ostatni, pojedynczy przypadek ASF u dzika odnotowano 21 sierpnia br. w powiecie sokólskim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!