W porównaniu z danymi z listopada minionego roku pogłowie loch rasy puławskiej wzrosło w naszym kraju o blisko 200 sztuk. Pod koniec zeszłego roku gospodarstwa w naszym kraju utrzymywały 589 macior tej rasy. Dziś pogłowie loch puławskich wynosi 781 sztuk. To bardzo dynamiczny wzrost. Jak ocenia dr inż. Magdalena Szyndler-Nędza z Instytutu Zootechniki w Balicach, obserwowana sytuacja jest wynikiem wysokich dopłat dla rolników, utrzymujących świnie ras rodzimych:

- W ramach PROW 2014 – 2020, przewidziana jest płatność w wielkości 1140 zł na jedną lochę. Takie dopłaty działają na rolników motywująco, oceniam więc, że wzrost pogłowia loch rasy puławskiej jest właśnie wynikiem zwiększenia wysokości dopłat. Z jednej strony należy się cieszyć że pogłowie rasy wzrasta. Z drugiej strony, sytuacja, gdy jedynym bodźcem do rozwoju populacji rasy puławskiej są dopłaty, nie gwarantuje trwałości obserwowanego trendu. W sytuacji, gdy dopłaty zostaną wstrzymane, pogłowie loch może ponownie spaść – tłumaczy doktor Szyndler-Nędza.

Jak tłumaczy, minimalna wysokość populacja rasy, która gwarantuje zachowanie zmienności genetycznej, to około 500 sztuk.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!