W ostatnim czasie każdy kolejny tydzień przynosi kilkanaście nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Niestety nie inaczej jest tym razem. Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował właśnie o potwierdzeniu 14 nowych przypadków choroby na wschodzie kraju.

Uwagę zwraca kolejny przypadek choroby stwierdzony w dużej odległości od granicy. Dotyczy on padłego dzika znalezionego nieopodal miejscowości Osowiec – Twierdza (gm. Goniądz, pow. moniecki, woj. podlaskie). Miejsce znalezienia szczątków zwierzęcia znajduje się w odległości około 66 km od granicy z Białorusią. Niepokojący jest fakt, iż w ostatnich tygodniach regularnie potwierdzane są na tym terenie nowe przypadki choroby.

Na terenie województwa podlaskiego potwierdzono też cztery inne przypadki choroby. Dotyczą one padłych dzików znalezionych na terenie miejscowości:
- Radziwiłłówka (gm. Mielnik, pow. siemiatycki) w odległości 11 km od granicy z Białorusią
- Dąbrowa Leśna (gm. Nurzec Stacja, pow. siemiatycki) w odległości 10 km od granicy
- Końskie Góry (gm. Mielnik, pow. siemiatycki) w odległości 14 km od granicy
- Werstok (gm. Dubicze Cerkiewne, pow. hajnowski) w odległości ok. 5 km od granicy

Trzy przypadki choroby potwierdzono na terenie powiatu łosickiego w województwie mazowieckim. Dotyczą one padłych dzików znalezionych na terenie miejscowości:
- Bonin (gm. Sarnaki) w odległości 12 km od granicy
- Stare Litewniki Kolonia (gm. Sarnaki) w odległości 18 km od granicy
- Nowe Litewniki (gm. Sarnaki) w odległości 15 km od granicy

Pozostałe przypadki choroby potwierdzono na terenie powiatu bialskiego w województwie lubelskim. Na uwagę zasługuje pierwszy przypadek ASF stwierdzony w gminie Terespol. Dotyczy on obszaru miejscowości Neple położonej około 1 km od granicy. Trzy przypadki choroby potwierdzono także na terenie miejscowości Rokitno (gm. Rokitno) położonej w odległości 11 km od granicy. W tej samej gminie chorobę potwierdzono w miejscowości Lipnica położonej 11 km od granicy. Na terenie województwa lubelskiego ASF potwierdzono również u padłego dzika znalezionego w miejscowości Stare Buczyce (gm. Janów Podlaski) w odległości 0,5 km od granicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!