Czarnecki kandyduje do PE z okręgu wielkopolskiego. Region należy do największych producentów trzody chlewnej w kraju.

Rosja w lutym tego roku wprowadziła embargo na polskie mięso wieprzowe. Stało się to po wykryciu w kraju przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF).

- Rolnicy i producenci z Wielkopolski ponoszą straty w związku z embargiem nałożonym na Polską wieprzowinę przez Rosję. Będę się ubiegał o rekompensaty finansowe z Komisji Europejskiej, bo Unia może to zrobić - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej w Poznaniu Czarnecki.

Pytany przez PAP o możliwość powodzenia takich działań zauważył, że wcześniej Komisja Europejska znajdowała środki w takich nadzwyczajnych sytuacjach dla farmerów z południowej i zachodniej Europy. - Byłoby rzeczą skrajnie niesprawiedliwą, gdyby teraz było inaczej - dodał. Europoseł uważa, że Polska może liczyć w tej sprawie na wsparcie Litwy.

Do deklaracji polityka PiS sceptycznie odnoszą się hodowcy. - Nie wierzę, że przyznanie rekompensat jest realne. Są to hasła rzucane przed wyborami do europarlamentu - powiedział PAP prezes zarządu głównego Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS" Ryszard Mołdrzyk.

Jak dodał, w Polsce jest tak mało świń, że nie ma problemu ze zbytem na krajową produkcję trzody chlewnej. - Pogłowie nie pokrywa spożycia, a wieprzowina jest sprowadzana z zagranicy - ocenił Mołdrzyk.

W Polsce w 2013 roku produkcja żywca wieprzowego zmalała o ponad 4 proc. w porównaniu z 2012 r. Aby zaspokoić zapotrzebowanie zakładów przetwórczych trzoda chlewna była importowana do Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!