PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czesi chwalą się odstrzałem dzików. Mają powody do dumy

Czesi chwalą się odstrzałem dzików. Mają powody do dumy Czesi triumfują w walce z ASF. To obecnie jedyny kraj, pojedynkujący się ze świńską chorobą, w którym w tak krótkim czasie zmniejszono obszar występowania choroby; Fot. Shutterstock

Autor: Tomasz Parzybut

Dodano: 01-06-2018 09:41

Tagi:

Od lutego na terenie Republiki Czeskiej chorobę afrykańskiego pomoru świń potwierdzono u zaledwie 12 dzików. Tylko dzięki wyjątkowej konsekwencji w ich eliminowaniu choroba dotychczas nie wystąpiła u świń.Póki co Czesi triumfują w walce z ASF. To obecnie jedyny kraj, pojedynkujący się ze świńską chorobą, w którym w tak krótkim czasie zmniejszono obszar występowania choroby. Stało się to dzięki temu, że na części rozległego regionu żlińskiego przestały występować kolejne przypadki choroby. Jak to możliwe? Czesi przyznają, że odstrzelono niemal wszystkie dziki i wskazują na liczby. Tylko w ostatnich tygodniach w rejonie występowania wirusa odstrzelono 538 dzików. Z kolei na terenach przyległych do rejonu żlińskiego,w ciągu 4 miesięcy odstrzelono bagatela 3674 dzików. Co szczególnie ważne, żaden z odstrzelonych dzików nie miał ASF.

Naturalnie, poprawie uległa również sytuacja hodowców. Po początkowych spadkach w pogłowiu trzody, ich liczba w tym roku w końcu poszła w górę. Na początku 2014 roku w rejonie Zlina było ponad 120 tysięcy świń, w zeszłym roku było ich zaledwie 55 tysięcy. Obecnie statystyki mówią już o wzroście do prawie 77 tysięcy świń.

Prócz walki z dzikami, czeskie służby skontrolowały gospodarstwa hodowlane w rejonie Żlina. Na szeroką skalę rozpoczęto walkę z nielegalną sprzedażą mięsa niewiadomego pochodzenia. Kara w przypadku przyłapania zakładu przetwórczego, który skupuje wieprzowinę niewiadomego pochodzenia wynosi do 2 mln czeskich koron,  a to przenosząc na polskie realia, oznacza 330 tysięcy złotych!

Wiele gospodarstw wobec niespełniania podstawowych zasad bioasekuracji, otrzymało zakaz prowadzenia dalszej hodowli. W przypadku niedostosowania się do tego wymogu hodowcy mogą dostać mandat w wysokości, w przeliczeniu na polską walutę, 16 tysięcy złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (119)

 • rolnik z Mazowsza 2018-06-04 18:52:21
  I znów pi......ysz o suwerenie. Walnij się w łepetynę. Kuń jaki jest każdy widzi. Ugotowali nas cwaniacy od manipulowania wyborami, a ten swoje. Publikuj mądrości na sejmowych stronach.
 • rolnik polski 2018-06-04 15:59:35
  Tak jak Ty przedstawiasz swój punkt widzenia, że właściciel zwierzyny ma płacić odszkodowania, tak Ja jako rolnik przedstawiam swój nie ważne kto ważne by było zapłacone uczciwie, a najlepiej jak by szkód nie było wcale, bo wyszacować wszystkiego nie sposób a rolnik raczej zawsze jest mocno w plecy. Co do wymagań rządu to jest ich wiele we wszystkich dziedzinach (prawa jazdy, pozwolenia budowlane, pozwolenia na broń sportową itd) więc pozostaje się z nimi zgodzić albo zrezygnować z hobby. Można też wybrać inną drogę i lobbować za zmianami tak by coś było tańsze, bardziej dostępne, prostsze itp. Tak przez wiele lat utrzymywano model z brakiem poszanowania własności prywatnej. A jak coś jest wypaczone dekretem Bieruta to nie należy udawać, że jest dobrze tylko wypalić zarazę rozgrzanym do czerwoności żelazem i potem czekać aż rany się zabliźnią. Myślę, że z reformą PZŁ doszliśmy do etapu intensywnego grzania żelaza i mam nadzieję, że nastąpi ostre wypalenie. Czas pokaże.
 • RRo 2018-06-04 14:52:35
  . do rolnik polski . .wprawdzie niechętnie, ale muszę się z tobą zgodzić w sprawie ogrodzeń pól, duża praca wykonywana przez zaangażowanych rolników, a dzik i tak sobie daje radę. . taki on sprytny dzik jest, i nic nie poradzisz, jak go ciągnie do żarcia. . . .ale warto mu utrudniać życie. . . .
  - co do umowy społecznej rząd – Koła Łowieckie to się pryncypialnie nie zgadzam. . . do zawarcia UMOWY potrzebna jest wola OBU stron. . Ustawy sejmowe są narzucone przez przedstawicieli suwerena, aby rząd sobie rozwiązał jakiś problem społeczny. Tak samo jest z ustawą o broni. .nikt się ze mną nie UMAWIAŁ, że aby posiadać broń, to muszę się o to prosić i spełnić mnóstwo warunków, a policja może mi odmówić. . Rząd narzucił wygodny dla siebie sposób: rządowa zwierzyna, rząd nie chce płacić odszkodowań więc niech płaci Koło Łowieckie w zamian za prawo do polowania i utrzymywania stanu zwierzyny na poziomie, jaki sobie zażyczy rząd.. . i albo przyjmujesz, albo zajmij się wędkarstwem. . znam wielu, co zajęli się wędkarstwem. .mnie wędkarstwo nie bawi, zajmuję się myślistwem. . . ja uważam, że Myśliwi są od polowania i utrzymywania stanu zwierzyny na poziomie jaki wyznaczy właściciel. . a właściciel (rząd) jest od płacenia odszkodowania. . . i tę moją myśl przedstawiam cierpliwie i konsekwentnie. . .jeżeli będzie prawo własności zwierzyny przypisane do ziemi, dla mnie to nic nie zmienia. . .dalej właściciel zwierzyny będzie odpowiedzialny za odszkodowania, a ja będę od polowania, nie od odszkodowania. . .i czy istnieje PZŁ, czy nie, to też nie ma znaczenia.
 • rolnik polski 2018-06-04 08:50:25
  Do RRo - odniosę się do wpisu jaki zamieściłeś pod komentarzem doradcy a skierowany nie wiem dlaczego do mnie.Odnośnie współpracy i własności zwierzyny. Współpraca - co do pastucha, mam przetestowane na ogrodzeniu 20 ha. w połowie obwodu ogrodzenie sąsiaduje z lasem. Pastuch jeden z najmocniejszych na rynku 20 Juli, słupki solidne drewniane, 3 nitki drut 2mm i obecnie sukcesywnie wymieniany na plecionkę. W przypadku kukurydzy notoryczne zrywanie druta co 2-3 dni i łamanie izolatorów. Robota na codzienny obchód a jest to 2.5 km. (całóść sfinansowałem sam). Jeżeli uważasz że współpraca to podarowanie rolnikowi pastucha i plastikowych palików (g..no wartych) załatwia sprawę to Ja proponuję odwrócenie tej współpracy. Ja sfinansuję materiał a myśliwy wykona ogrodzeni, będzie pilnował, naprawiał kosił itp. A jak nie pasuje to będę głośno krzyczał o o braku współpracy. Koszt pracy włożonej do wykonania i pilnowania ogrodzenia to 90:10 więc bądźmy poważni.
  Co do własności zwierza jako rządowego co tak mocno lansujesz w swoich komentarzach i chcesz by za szkody płacił rząd to wiedz, że RZĄD ZAWARŁ UMOWĘ z DZIERŻAWCĄ OBWODU w ZAMIAN za MOŻLIWOŚĆ POLOWANIA DZIERŻAWCA ZGODZIŁ SIĘ POKRYWAĆ SZKODY W UPRAWACH. Nikt nikogo do zawarcia umowy nie zmusił przykładając lufy do skroni. Pasuje bierzesz polujesz i płacisz, nie pasuje droga wolna, można polować w OHZ-tach i za granicą. Więc nie truj nam więcej o własności zwierzyny, rząd będzie odpowiadał za szkody jak zrezygnujecie z obwodów, do dzieła wystarczy złożyć wypowiedzenie lub nie podpisywać nowej umowy.
  • Jan 2018-06-04 11:06:34
   Rolniku polski - możesz mi wskazać, gdzie znajdę tę umową pomiędzy PZŁ i Skarbem Państwa ?
   • rolnik polski 2018-06-04 12:47:59
    Napisałem wyraźnie - umowa zawarta jest z dzierżawcą obwodu, czyli kołem. A teraz sprawdź w statucie PZŁ kto jest członkiem PZŁ. Podpowiem rozdział III paragraf 7. I juz będziesz wiedział kto z ramienia PZŁ zawarł umowę z rządem.
    Dowiesz się także jak PZŁ rekomendowało koła do zawierania umów dzierżawy, jak wcześniej zabiegało o to by koła miały pierwszeństwo w dzierżawie obwodów itp. Nawet rościli sobie prawo do wskazywania, które koło może dany obwód dzierżawić, przykład obwodu który została zabrany pewnemu kołu i starosta zdecydował o dzierżawie komu innemu. ZO słał pisma, że starosta nie ma prawa decydować komu wydzierżawić obwód tak się niektórym z PZŁ w główkach pomieszało, że myśleli że w nieskończoność to oni będą decydować kto i gdzie ma prawo polować.
 • Biała 2018-06-03 22:29:06
  RRo nigdy nie będzie za likwidacją dzika, ponieważ elita nie będzie miała przy polowaniach specjalnie dla nich organizowanych....
  I kto wtedy zasili budżet PZŁ?
 • djp 2018-06-03 21:23:29
  RRo znajdziesz dziki na pewno. Jak by co to chodzą u mnie w koło ogrodzenia będziesz miał łatwiej.
  • RRo 2018-06-03 21:47:10
   . djp. . dzięki za zaproszenie, na razie jest sezon na rogacze. . a całkiem poważnie : jak oceniasz szkody od jeleni i saren?
 • rolnik z Mazowsza 2018-06-03 20:37:04
  Suweren ma g...... do uchwalania, więc nie mieszaj ludziom w głowach. Lobby myśliwskie zadbało o monopol, bo tylko on daje czapie kasę I rząd nad myśliwymi, a sprawni inaczej uchwalili te wszystkie dokuczliwe zapisy, bo po prostu chcą być trędy, albo naiwni. Być może stoi za tą beznadzieją sam Prezes, który ma gdzieś I chłopòw I myśliwych.
  • RRo 2018-06-03 20:59:02
   . do rolnik z Mazowsza. . .wszystkie ustawy sejmowe uchwala suweren. . . ustawa prawo łowieckie jest z dnia 13 października 1995 r, a ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. . w roku 2018 właściciel kota zafundował myśliwym „dzieci”, „psy”, „sokoły” i „badania” i „150” metrów zamiast 100 metrów i „bezkarność ekoterrorystów”. Wszystko inne jest od 1995 roku... . . wam rolnikom prezes zrobił podarunek z „sołtysów” i „nadleśnictwa”.. .
 • RRo 2018-06-03 18:34:07
  . do djp . . . nie mam żadnej motywacji aby pilnować twego pola. . motywację mają Koła Łowieckie, bo ci płacą odszkodowania. . teraz nawet nie wolno ci używać sznurów hukowych ani petard, aby płoszyć samodzielnie dziki z pola. . .przy okazji do „doradcy” który twierdzi, że psim obowiązkiem jest pilnowanie pól przez myśliwych, bo ta taka odpowiedzialność społeczna. . taki sam „doradco” obowiązek ustawowy jest nałożony na ROLNIKÓW, rolnik ma obowiązek współdziałać w ochronie swojego mienia. . . ale już wiemy od czasów Reymonta „Chłopi” z 1901 roku i Nobla za stwierdzenie „chłop nie ruszy się z przyzby, jak mu nie zapłacisz”, to „doradco” nic się nie zmieniło od czasów Boryny, jak widać po poniższych wpisach.
  • doradca 2018-06-03 19:41:41
   @RRo
   Sprecyzuj mój obowiązek "współpracy w przeciwdziałaniu szkodom łowieckim", bo ustawa tego nie wyjaśnia. Mantra o państwowej własności zwierzyny jakoś nie przemawia do mnie, ze względu na błyskawiczny proces prywatyzacji towaru: biega- państwowe, leży- prywatne. Więc pilnuj , by in spe twoje( w żadnym przypadku moje) nie robiło szkód.
   • RRo 2018-06-03 20:36:28
    . do rolnik polski . . brak współpracy podam ci na przykładzie – Koło Łowieckie daje w podarunku rolnikowi kompletnego pastucha, słupki drewniane, izolatory, paliki polipropylenowe, napinacz, sprężynę naciągową, odgromnik, elektryzator akumulatorowy, kabel. Współpraca rolnika polega na: wyrównaniu terenu wokół pola, skoszeniu trawy i zamontowaniu urządzenia. . następnie rolnik ma regularnie kosić rosnącą trawę. . .i znów Reymont : „chłop nie ruszy się z przyzby, jak mu nie zapłacisz”. . . . widzę jednak, że zostałeś na poziomie pierwszej klasy technikum i lektury obowiązkowej Wesela Wyspiańskiego : „Chłop potęgą jest i Basta” . . . . . a jeśli chodzi o zmianę własności dzika, to prawda, że jak dzik biega to dzik jest rządowy, ale jak go myśliwy zastrzeli, to NIE staje się prywatny, ale staje się własnością Koła Łowieckiego które posiada osobowość prawną i działa na zasadach zrzeszenia osób fizycznych. . . .znów coś wiesz. ale tak nie za bardzo. . mącisz czytelnikom w głowach przekazując nieprawdę. . .
   • doradca 2018-06-03 21:01:24
    @ RRo
    Nie mieszaj Reymonta i Wyspiańskiego, bo lecisz "622 Upadkami Bunga" Witkacego: Xylotet najwyższy kapłan kosmicznych/ łowieckich metaperwersji.
    W rzeczonym przypadku chłop nie dostanie odszkodowania, bo zaniedbał. Koło wychodzi na plus.
    Koło może uchwalić sobie, że wartość dzika wynosi 0 ( słownie zero) i myśliwy, członek koła, tyle płaci. Państwo nie ma nic do tego. To jest naprawdę opresja biednych związkowców!!!
   • RRo 2018-06-03 21:11:11
    . już ktoś ci celnie napisał doradco, że ja mówię o kozie, a ty o zaczynasz wozie. . Koło Łowieckie ma osobowość prawną i może z dzikiem robić co zechce, podarować go proboszczowi albo zutylizować w bakulitu. . . i tobie nic do tego . .nie twoje zabawki, nie twoje podwórko, . . nie twoje święte prawo własności . .
   • doradca 2018-06-03 21:38:06
    @RRo
    Masz problem poznawczy umiejscawiając rolników wśród dziczy widzianej oczami Wyspiańskich i Reymontów. Głęboki Interior.
    Wyluzuj, po 24 latach rządów TW Kazimierza mieliśmy spazm rewolucji, nadchodzi krótki okres restauracji; nadejdzie pora na nowoczesne łowiectwo. Lepsze niż Najlepszy Model :))).
  • djp 2018-06-03 20:28:46
   Mnie nie musisz pilnować tylko innym. Ja mam ogrodzone i nic nie wlezie. Trzeba wszędzie poogradzac każdy swoją granicę od lasu będzie taniej wtedy dzika RRo zobaczysz ale tylko w Zoo ale tam już nie postrzelasz.
   • RRo 2018-06-03 20:49:36
    . i chwała ci za to djp, to jest rzeczywista ochrona własnego mienia. . bardzo popieram. . a ja sobie dziki do postrzelania znajdę. .
   • doradca 2018-06-03 21:53:02
    @djp
    A czym grodzisz? Bo mam na zbyciu siatkę leśną, którą zaprzyjaźniona loszka forsowała z marszu, z przestrzelinami fi 600mm. Albo zwykłą siatkę ogrodzeniową wywiniętą przez dziki a'la Hasior lub Henry Moore. Do tego żerdzie ze śladami dziczej ortodoncji.
    Jeśli minister Jurgiel nie zgłosi się wcześniej a' 200 tys złotych za kilometr sprzedam platonicznie.

 • djp 2018-06-03 17:54:19
  RRo idź pilnować dziki a nie siedzisz i marnujesz czas. Ja że Ciebie ubilem kilka dzików jak chcesz możesz je pozbierać.
 • RRo 2018-06-03 12:18:47
  . do „rolnik polski” partia myśliwych opanowała sejm . to już nie zabawne, ale żałosne czytać „rolnika polskiego” o lobby myśliwskim w Sejmie. . owo lobby wprowadziło radośnie i dla swojego dobra PRZYWILEJE dla Myśliwych. Takie to przywileje wprowadzili sobie Myśliwi:
  zakaz szkolenia psów myśliwskich . . .
  zakaz szkolenia sokołów . . .
  zakaz wychodzenia z młodzieżą „dziećmi do lat 18” na polowania . . .
  obowiązek badań lekarskich wstępnych i co 5 lat . . .
  zakaz strzelania 150 metrów od zabudowań, nawet od własnego domu . . .
  wpisy do książek z wpisaniem ilości oddanych strzałów . . .
  zakaz odstrzału włóczących się psów i kotów . . .
  nakaz stawiania tablic ostrzegawczych przy polowaniach zbiorowych . . .
  zakaz wyrzucenia ekoterrorystów z lasu gdy pikietują polowania . . .
  wyłączenie gruntu z polowań . . .
  cofnięcie pozwolenia na broń za nie złożenie w terminie sprawozdania finansowego . . .
  cofnięcie pozwolenia na broń za uporczywą zbyt szybką jazdę samochodem . . .
  cofnięcie pozwolenia na broń przy zgubieniu lub kradzieży broni . . .
  cofnięcie pozwolenia na broń przy złym przechowywaniu broni, bez szafy klasy S1 . . .
  zakaz przesyłania broni i amunicji pocztą i przez kuriera . . .
  zakaz polowań i transportu broni na terenach Polski bo rząd robi jakieś imprezy
  Błaszczak ; ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
  z dnia 28 czerwca 2017 r.. . . Wprowadza się zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni:
  1) na obszarze województwa małopolskiego w okresie od dnia 1 lipca 2017 r. do dnia 13 lipca 2017 r.;
  2) na obszarze miasta stołecznego Warszawy w okresie od dnia 5 lipca 2017 r. do dnia 7 lipca 2017 r.;
  3) na obszarze województwa dolnośląskiego w okresie od dnia 18 lipca 2017 r. do dnia 31 lipca 2017
  I nie wolno ci nawet jechać przez to województwo z bronią w futerale w bagażniku na polowanie do Szczecina, bo cofną pozwolenie. . . . . .
  . . . . i dalej można jeszcze . . . .jak widzisz „rolniku polski” lobby myśliwskie w sejmie mocno pracowało nad swoimi przywilejami. . .
  i takie bajki opowiadasz o liczbie Myśliwych w komisjach sejmowych i uchwalaniu prawa łowieckiego przez Myśliwych dla Myśliwych. kompletnie nic nie wiesz.
  • rolnik polski 2018-06-03 15:20:13
   Pisałem o czasach od 1989r a Ty tylko o ostatniej zmianie i to po tym jak wywalono szyszkę. Dobrze pamiętam czasy jak na 10 osób w komisji zajmującej się ustawą o prawie łowieckim 8 to czynni myśliwi. Pamiętam też premiera i prezydenta myśliwego o ministrach nie wspomnę. Proszę o dane do czas u ostatniej zmiany. DB
  • doradca 2018-06-03 16:44:43
   Haha! Faktycznie bardzo opresyjny system. Wprost nieludzkie wymagać badań lekarskich, zakazywać strzelania do psów i kotów ( tu poproszę o definicję prawną "wałęsający się"), no i te sokoły szkolone do polowań na dziki...
   Ze swojej strony poproszę o dostęp do planów łowieckich- odmówiono mi, a podobno zwierzyna jest państwowa. Dalej życzę sobie udziału w opracowywaniu tychże planów- przecież to naturalne, że powinienem mieć wpływ na to państwowe coś, co pasie mi się na polu. Chcę oceny oddziaływania na środowisko wieloletnich planów hodowlanych. Chcę niezależnego szacowania szkód łowieckich, a nie przez myśliwych, lub poproszę by w ramach rewanżu za to, że myśliwi przez wiele lat byli sędziami w swojej sprawie, o pozwolenie- tylko choćby na rok- bym mógł sam sobie straty wyszacować i kwotę odszkodowania uzyskać. Myślę, że znakomicie rozjaśniłoby to umysły myśliweczków i problem przegęszczenia zwierzątek oraz nadmiernych szkód zniknąłby na zawsze.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.161.116.225
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!