Główny Inspektorat Weterynaryjny potwierdził cztery nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Łącznie na terenie kraju u tych zwierząt potwierdzono już 202 przypadki choroby.

Wspomniane cztery przypadki pomoru w populacji dzików potwierdzono w pierwszych dniach lutego. Dotyczą one padłych dzików znalezionych na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego.

Pierwszy z omawianych przypadków stanowią zwłoki sześciu padłych dzików, znalezione na terenie miejscowości Romanów (gm. Janów Podlaski, pow. bialski), w odległości około 4 km od granicy z Białorusią. Na terenie tej samej miejscowości, w odległości około 6 km od granicy potwierdzono też kolejny przypadek choroby – tym razem potwierdzono ją u jednego padłego dzika.

ASF nie odpuszcza także na terenie powiatu łosickiego. Chorobę potwierdzono tam u dwóch padłych dzików znalezionych w miejscowości Zabuże (gm. Sarnaki), w odległości 11 km od granicy. Kolejne ognisko choroby na tym terenie stanowi sześć padłych dzików znalezionych na terenie miejscowości Nowe Litewniki, w odległości 15 km od granicy.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!