PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Cztery nowe przypadki ASF

Cztery nowe przypadki ASF Kolejne cztery przypadki choroby potwierdzono w województwie lubelskim i mazowieckim Fot. Pixabay.com

Główny Inspektorat Weterynaryjny potwierdził cztery nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Tym razem chorobę wykryto u dzików na terenie województwa mazowieckiego i lubelskiego.Główny Inspektorat Weterynaryjny potwierdził cztery nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Łącznie na terenie kraju u tych zwierząt potwierdzono już 202 przypadki choroby.

Wspomniane cztery przypadki pomoru w populacji dzików potwierdzono w pierwszych dniach lutego. Dotyczą one padłych dzików znalezionych na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego.

Pierwszy z omawianych przypadków stanowią zwłoki sześciu padłych dzików, znalezione na terenie miejscowości Romanów (gm. Janów Podlaski, pow. bialski), w odległości około 4 km od granicy z Białorusią. Na terenie tej samej miejscowości, w odległości około 6 km od granicy potwierdzono też kolejny przypadek choroby – tym razem potwierdzono ją u jednego padłego dzika.

ASF nie odpuszcza także na terenie powiatu łosickiego. Chorobę potwierdzono tam u dwóch padłych dzików znalezionych w miejscowości Zabuże (gm. Sarnaki), w odległości 11 km od granicy. Kolejne ognisko choroby na tym terenie stanowi sześć padłych dzików znalezionych na terenie miejscowości Nowe Litewniki, w odległości 15 km od granicy.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • . 2017-02-15 13:03:59
  Tak, tak, tak. Wybić wszystkie dziki... A potem płakać że ich miejsce, zajmą te zarażone z za granicy...
 • SOŁTYS 2017-02-15 08:35:57
  rozwiązać pzł
 • dzik 2017-02-14 23:14:52
  Zdelegalizować myśliwych bo są niereformowalni i nigdy nie zapanują nad sytuacją. To postkomunistyczna kasta. Pozwolić na odstrzał na własnych polach rolnikowi i będzie porządek.
 • Oki 2017-02-14 22:56:35
  Panowie żeby dziki odstrzelić masowo trzeba zmienić przepisy. Bo warunki polowania obecnie obowiązujące są dobre do normalnych planów łowieckich a nie do pozyskiwania ich setkami. Poza Łowiectwo opiera się na stowarzyszeniu, myśliwi w Waszym przypadku ponoszą wszystkie koszty odstrzału nie mając w zamian. No i trzeba poświęcić czasu dużo a myśliwi też pracują, prowadzą działalność itp. Nie można myśliwych o wszystko obwiniać bo oni nie mają takich uprawnień jakie w tym przypadku są niezbędne. Trzeba przepisy dostosować do sytuacji.
 • ostr 2017-02-14 22:43:28
  W niebieskiej lipa fermowka po3,5 na spedach 2,8 a o dopłatach dalej nic nie wiadomo. Ja do drobiu chodzi mi o ptasia grypę już wiadomo co i jak gdzie minęło 2 miesiące od pierwszego ogniska. A tu już pól roku i dalejtylko obiecanki...
 • Jd 2017-02-14 21:43:20
  Niech ktoś napisze co się dzieje w niebieskiej strefie
 • hodowca 2017-02-14 19:23:34
  Oni są tylko zdolni do poszerzania stref ,,tylko czekają aż te dziki pojawią się w kolejnych gminach ,na Lubelskim dzików jak psów a morze więcej ,,powiat Włodawski mówiono że jest tam 14 tyś dzika ,a wybito podobno 40 sztuk ,,cyrk na kółkach,, myśliwi śmieją się z hodowców prosto w oczy ,,mają to gdzieś ,,wszyscy wiedzą że rozchodzi się tylko o zamknięcie hodowli na całym wschodzie kraju i zatrzymaniu tej choroby na tych terenach ,,hodowcy żyją w strachu ,,, a oni tylko wymyślają nowe przepisy i dalej ,,,się bawią zapałkami ,,,i czekają aż w końcu coś wybuchnie ,,teraz jest dużo śniegu ,ale na wiosnę tego ścierwa będzie pełno leżało po lasach ,myśliwi dalej się będą śmiać ,bo przecież dla nich to zabawa,,,koła łowieckie do likwidacji i tyle w temacie ....
 • prezes 2017-02-14 13:12:14
  Wybijcie te dziki do uja Pana , chyba to jest najlepszy sposób uniknięcia choroby, a nie ludzią hodowlane świnie ...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!