Nowe przypadki ASF potwierdzono na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego. Na uwagę zasługuje wykrycie wirusa ASF w tkankach pobranych od dzika odstrzelonego na terenie gminy Wasilków w powiecie białostockim. W tym roku jest to pierwszy przypadek pomoru potwierdzony w tej okolicy.

Pozostałe trzy przypadki ASF wystąpiły na terenie województwa lubelskiego. Dwa z nich wykryto w powiecie bialskim. Chorobę potwierdzono u padłych dzików znalezionych w miejscowości Kaliłów (gm. Biała Podlaska, 15 km od granicy z Białorusią) oraz w okolicy Międzyrzeca Podlaskiego (ok. 38 km od granicy).

Pomór pojawił się również w powiecie włodawskim. Obecność wirusa potwierdzono w tkankach pobranych od trzech padłych dzików znalezionych w okolicy miejscowości Zaświatycze (gm. Hanna, ok. 4 km od granicy z Białorusią.

Tym samym łączna liczba przypadków ASF jakie wystąpiły w granicach Polski wzrosła do 441. W tym roku potwierdzono już ponad 270 przypadków choroby. Zachorowania pojawiły się na terenie województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!