Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnych czterech przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Obecność wirusa potwierdzono w tkankach pobranych od martwych zwierząt znalezionych w różnych częściach Podlasia.

Pierwszy z omawianych przypadków stanowią zwłoki padłego dzika, znalezione nieopodal miejscowości Knyszyn (powiat moniecki), w odległości około 52 kilometrów od granicy z Białorusią. Obecność wirusa ASF potwierdzono także u dzika znalezionego niedaleko miejscowości Augustynka (gmina Nurzec – Stacja, powiat siemiatycki), położonej w odległości około 12 km od granicy.

Kolejne dwa przypadki choroby stanowią zwierzęta znalezione na terenie powiatu łosickiego, na terenie miejscowości Stare Mierzwice i Borsuki, należących do gminy Sarnaki. Miejsce znalezienia zarażonych dzików znajduje się w odległości odpowiednio 15 i 7 km od granicy z Białorusią.

Do tej pory w kraju potwierdzono już 128 przypadków ASF u dzików, oraz 23 ogniska choroby w stadach świń. W tym roku wykryto już 44 przypadki pomoru w populacji dzików i aż 20 ognisk choroby w gospodarstwach utrzymujących świnie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!