W związku z tym konieczne jest podanie prosiętom żelaza w iniekcji. Rezygnacja z tego zabiegu i wywołany tym niedobór powoduje u młodych zwierząt anemię pourodzeniową, związany z tym wolniejszy wzrost, a także obniżenie odporności, czyli większą podatność na choroby.

Pamiętajmy, że żelaza nie podajemy prosiętom z biegunką, gdyż jeszcze ją wzmaga. Z żelazem przy biegunce czekamy do czasu wyleczenia.

Podanie żelaza warto połączyć z zabiegiem kastracji knurków, oraz podaniem leku przeciw kokcydiozie czyli Tortrazurylu. Przed kastracją dokładnie sprzątamy cały kojec, dezynfekujemy na sucho(Dezosan, Agrisan).

Przy przeprowadzaniu tego poniekąd prostego zabiegu, ważną rzeczą jest czas i higiena. W żadnym wypadku nie należy się spieszyć, to nie wyścigi! Uważnie oglądamy każdego knurka pod kątem przepukliny.

W razie wątpliwości podajemy leki, a zabieg kastracji odkładamy do wieku ok. W razie wątpliwości podajemy leki, a zabieg kastracji odkładamy do
wieku ok. 21 dni - zdarzają się przypadki, że przepuklina samoczynnie cofa się..

Do dezynfekcji rany pokastracyjnej możemy użyć antybiotyku w sprayu, lub w zasypce pamiętając aby preparat dokładnie spenetrował ranę zapobiegając zapaleniom i upadkom prosiąt. Oczywiście podajemy również osłonowo antybiotyk w iniekcji, zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii.

Jeżeli nie czujemy się na siłach, to poprośmy fachowca o wykonanie tego zabiegu. Koszty niewielki, a zyskujemy pewność, że wszystko będzie zrobione jak należy.

Jeżeli dobę po kastracji wszystko jest w porządku, to możemy uznać że najbardziej krytyczny okres w życiu prosiąt dobiegł końca.

Podobał się artykuł? Podziel się!