Większość z odnotowanych ostatnio przypadków ASF wystąpiła w województwie lubelskim. Dziewięć przypadków pomoru potwierdzono w powiecie bialski, wykryto także dwa pierwsze zachorowania w powiecie włodawskim. W tym regionie chorobę stwierdzono w Nadleśnictwie Sobibór (9 km od granicy) i miejscowości Kolonia Stawki (2 km od granicy). Obie lokalizacje położone są w gminie Włodawa. Jak do tej pory są to najbardziej wysunięte na południe przypadki choroby. Jednocześnie pierwszy z omawianych przypadków, jest pierwszym zlokalizowanym w bliskiej odległości od granicy z Ukrainą.

Większość ostatnich przypadków choroby stwierdzono w powiecie bialskim. Wszystkie dotyczą padłych dzików, których szczątki znaleziono w okolicy miejscowości:

- Szadek (gm. Biała Podlaska, 13 km od granicy białoruskiej)
- Kolonia Zalesie (gm. Zalesie, 14 km od granicy)
-Dobrynka (gm. Piszcac, 15 km od granicy)
- Wólka Dobryńska (gm. Zalesie, 9 km od granicy)
- Kłoda Duża (gm. Zalesie, 18 km od granicy)
- Chotyłów (gm. Piszczac, 16 km od granicy) – 3 przypadki
- Wólka Łózecka (gm. Drelów, 48 km od granicy)

Na szczególną uwagę zasługuje ostatni wymieniony przypadek: znajduje się on bowiem w oddaleniu ponad 20 km od lokalizacji dotychczasowych przypadków czy ognisk ASF. W sąsiedniej gminie Kąkolewnica potwierdzono natomiast w środę pierwszy przypadek ASF w powiecie radzyńskim.

Czytaj więcej: Pierwsze ognisko ASF w powiecie radzyńskim

Jeden przypadek pomoru potwierdzono u padłego dzika znalezionego na terenie powiatu łosickiego (woj. mazowieckie). Mowa tu o zwierzętach znalezionych w miejscowości Nowe Mierzwice (gm. Sarnaki) w odległości 18 km od granicy polsko – białoruskiej.

Pozostałe trzy przypadki choroby odnotowano w województwie podlaskim. Na uwagę zasługuje wystąpienie pomoru w gminie Jedwabne (pow. Łomżyński). Jest to drugi jak do tej pory przypadek choroby na terenie powiatu. ASF wykryto również u dzików z terenu powiatu siemiatyckiego. Po jednym przypadku odnotowano w gminie Mielnik (pow. siemiatycki, ok. 10 km od granicy) i gminie Bielsk Podlaski (pow. bielski, 27 km od granicy z Białorusią.

Łączna liczba zachorowań na ASF wśród dzików przekroczyła tym samym 400. Od lutego 2014, w kraju potwierdzono już 413 zachorowań u tych zwierząt. Większość z nich (blisko 250) potwierdzono w ciągu pierwszych 7 miesięcy tego roku. Nieoficjalnie mówi się również o dwóch kolejnych ogniskach choroby w okolicach Radzynia Podlaskiego. W momencie potwierdzenia tych doniesień, natychmiast poinformujemy o tym na naszym portalu.

Masowe przypadki pomoru wśród dzików, regularne pojawianie się zachorowań w stadach świń, i coraz większa odległość ich lokalizacji od granicy z Białorusią wskazują niestety, że nad problemem afrykańskiego pomoru świń nikt już chyba nie panuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!