Negocjacje z Komisją Europejską przyniosły efekty. Jak się dowiedziała nieoficjalnie redakcja Farmera, jeszcze wczoraj przedstawiciele Komisji Europejskiej przyznawali nieoficjalnie, że problem faktycznie istnieje i należy strefy zagrożone ograniczyć. A dziś po południu na swojej stronie resort rolnictwa poinformował, że strefy zagrożenia ASF zostały mocno ograniczone i handel zostaje przywrócony na większości poprzednio zablokowanych terenów.

Zmiany dotkną powiat bialski w województwie lubelskim, na Mazowszu - powiaty ostrołęcki, ostrowski, sokołowski, siedlecki, łosicki, a na Podlasiu – powiaty grajewski, moniecki, łomżyński, wysokomazowiecki, bielski, siemiatycki, hajnowski, białostocki oraz augustowski (przeniesienie gm. Lipsk do strefy ochronnej).

Zmiany umożliwiło wejście w życie nowego rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z piątku 7 października 2016 r. Zmienia ono poprzednie rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. 

Do tej pory na obszarze chronionym, tj. w strefie żółtej, przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musiała być zaopatrzona w świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką). Bardziej problematyczny był wywóz świń z tych terenów poza granice Polski, wymagało to kilkukrotnego badania zwierząt w ciągu miesiąca przed wywozem.

W opisanych powiatach wracają wymogi opisane w rozporządzeniu ministra z 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. W części powiatów wracają restrykcje opisane w rozporządzeniach wojewodów i powiatowych lekarzy weterynarii. 

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, na 30 sierpnia do sierpnia 2016 r. stwierdzono w sumie 111 przypadków ASF u dzików i 18 ognisk ASF u świń - 14 w województwie podlaskim, 3 w województwie lubelskim i 1 w województwie mazowieckim. Pierwszy raz wirusa zaobserwowano u dzików w lutym 2014 r. w powiecie sokólskim na Podlasiu.  Wkrótce więcej szczegółów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!