W nowoczesnej produkcji żywca wieprzowego, zapewnienie zwierzętom odpowiednio wysokiego poziomu higieny jest kwestią elementarną. Wysoki potencjał wzrostowy współcześnie hodowanych zwierząt może być bowiem zniweczony poprzez wysoką presję patogennych drobnoustrojów. Zabieg dezynfekcji nie pozwoli wprawdzie wyeliminować patogenów do zera, jednak ograniczy ich populację do tego stopnia, że nie będą one zagrażały utrzymywanym przez nas zwierzętom.

Skuteczna dezynfekcja chlewni nie jest jednak prostym zadaniem. W trakcie jej przeprowadzania bardzo łatwo bowiem o błędy, które mogą sprawić, że cały zabieg okaże się nieskuteczny. Jednym z trudniejszych elementów prowadzenia dezynfekcji w chlewni jest właściwy dobór preparatu. Warto wiedzieć zatem, czym należy kierować się przy wyborze preparatu odkażającego.

Pierwszą rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest zakres działania danego preparatu. Składniki aktywne danego środka powinny być skuteczne w zwalczaniu patogenów występujących na naszej fermie. W przeciwnym razie efekt dezynfekcji będzie niestety mizerny. Przed zakupem, sprawdźmy zatem na etykiecie preparatu, w walce z jakimi jednostkami chorobowymi jest on skuteczny.

Druga rzecz, to bezpieczeństwo preparatu. Nie tylko względem utrzymywanych w obiekcie zwierząt, ale także ludzi przeprowadzających zabieg dezynfekcji. Przykładowo: niektóre dostępne na rynku preparaty zawierają w swoim składzie rakotwórczy formaldehyd. Lepiej więc zastąpić takie środki bardziej bezpiecznymi.

Kolejna rzecz, to zakres temperatur, w jakich działa dany preparat. Na rynku dostępne są środki, które skutecznie działają już przy temperaturze otoczenia równej 4 ºC. Wciąż jednak wiele jest takich, które stosować należy w temperaturach powyżej 17 ºC. Jeśli w miesiącach zimowych, osiągnięcie takiej temperatury w pustej chlewni jest trudne, lepiej wybrać preparat działający w niższym zakresie temperatur.

Nie zapomnijmy też o tym, że niektóre środki mogą być agresywne względem materiałów z których wykonane są elementy wyposażenia chlewni. Niektóre  preparaty zawierają w swoim składzie kwasy lub zasady, które mogą prowadzić do korozji i przedwczesnego zużycia metalowych elementów wyposażenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!