Wśród rolników i właścicieli ferm z roku na rok coraz bardziej zwiększa się świadomość szkodliwości mikotoksyn. Producenci coraz wyraźniej dostrzegają bowiem związek pomiędzy zanieczyszczeniem pasz toksycznymi metabolitami grzybów pleśniowych, a wynikami osiąganymi w swoim stadzie. Skutkiem tego jest wzrost zainteresowania preparatami służącymi do wiązania i unieszkodliwiania mikotoksyn.

Mogą one w swoim składzie zawierać różnego rodzaju substancje pochodzenia mineralnego bądź organicznego, których zadaniem jest wyłapywanie mikotoksyn.

W trakcie konferencji Alltech Mycotoxin Management Blitz, która odbywa się w Łodzi, w dniach 22-24 kwietnia br., jeden z prelegentów spotkania, Michał Dąbrowski z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie za najskuteczniejsze środki wiążące mikotoksyny wymienił te oparte na bazie wyciągu ze ścian komórkowych drożdży.

- Preparaty takie zawierają duże ilości betaglukanów, które bardzo łatwo wyłapują cząsteczki większości mikotoksyn obecnych w paszach. Tym różnią się od preparatów na bazie sorbentów mineralnych (np. glinokrzemianów), które skuteczne są tylko w walce z aflatoksynami. Kolejną przewagą tego typu preparatów jest również wysoka selektywność ich działania: nie wiążą one związków pożądanych w żywieniu zwierząt takich jak witaminy czy związki mineralne. Tymczasem preparaty na bazie glinokrzemianów wykazują wysokie powinowactwo względem witamin (zwłaszcza z grupy B) oraz soli mineralnych – tłumaczył.

Betaglukany są polisacharydami naturalnie występującymi w ścianach komórkowych roślin i grzybów. Wykazują dużą odporność na działanie enzymów, dzięki czemu preparaty oparte na bazie tych związków charakteryzuje aktywność w całym odcinku przewodu pokarmowego. Nie są także podatne na działanie wysokich temperatur czy ciśnienia, dzięki czemu pasza z dodatkiem tych związków może być poddana zabiegom termicznym (np. granulacji). Preparatem opartym na wyciągu ze ścian komórkowych drożdży jest Mycosorb A+ firmy Alltech. Producent rekomenduje dodatek od 0,5 do 2 kg produktu na tonę paszy. Kilogram preparatu kosztuje około 25 zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!