Ilość produkowanego przez lochę mleka jest czynnikiem decydującym o powodzeniu rozrodu. Współcześnie hodowane rasy świń cechują się bardzo wysoką plennością, na niewiele jednak się to zda, jeżeli urodzonych prosiąt locha nie będzie w stanie wykarmić. Potrzeby pokarmowe loch karmiących są bardzo wysokie – pamiętajmy, że znaczna część składników odżywczych pobranych z paszą, przeznaczona zostanie na produkcję mleka. Tymczasem u wycieńczonych porodem macior może następować niekiedy silny spadek apetytu. Dlatego pasza podawana maciorom w fazie laktacji powinna charakteryzować się zarówno bardzo wysoką koncentracją energii i pozostałych składników odżywczych, ale także wysoką smakowitością.

Produktem, który ma ułatwić osiągnięcie tego celu jest mieszanka Lacto Power Forte, oferowana przez firmę Blattin. Wysoki udział tłuszczu i dobrze strawnej skrobi sprawia że przy użyciu wspomnianego dodatku, z łatwością można osiągnąć pożądany poziom energii w paszy. Jednocześnie udział takich komponentów jak ekstrudowane siemię lniane i ekstrudowana pszenica nadaje paszy wysoką smakowitość, przez co zwierzęta znacznie chętniej ją pobierają. Wysoka zawartość kwasów omega-3 poprawia także płodność zwierząt, i korzystnie wpływa na wzrost i rozwój prosiąt.

Jak zapewnia producent, dodatek Lacto Power Forte korzystnie wpływa zarówno na kondycję prosiąt (szybsze tempo wzrostu, większe wyrównanie wagowe miotu) jak i lochy (mniejsza utrata wagi w okresie laktacji. To wszystko przekłada się na lepszą opłacalność produkcji prosiąt. Rekomendowana przez producenta dawka preparatu, to 4 – 5 proc. składu paszy, czyli 40 – 50 kg preparatu na tonę paszy. Cena detaliczna produktu to 3,60 zł/kg brutto.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!