PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dla powiatu piotrkowskiego ASF to koniec produkcji świń

Dla powiatu piotrkowskiego ASF to koniec produkcji świń Fot.A.Królak

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 09-10-2018 14:38

Tagi:

O specyfice produkcji żywca wieprzowego w powiecie piotrkowskim, oraz możliwych konsekwencjach wystąpienia na tym obszarze ASF rozmawiamy z Pawłem Śpiewakiem, powiatowym lekarzem weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim.Afrykański pomór świń obecny jest w naszym kraju od ponad 4 lat. W ciągu ostatniego roku szerzy się on szczególnie dynamicznie. O ile jeszcze do połowy zeszłego roku obejmował on swoim zasięgiem teren zaledwie kilku powiatów, to w ostatnich miesiącach rozlał się on na znaczną część Mazowsza, Lubelszczyzny, Warmii, Mazur i Podlasia. Na szczęście wirus wciąż nie dotarł jeszcze do największych skupisk produkcji żywca wieprzowego w Polsce. Znajduje się jednak w stosunkowo niedużej odległości od takich regionów jak Kujawy czy Ziemia Łódzka. W ostatnim z wymienionych regionów głównym zagłębiem produkcji żywca wieprzowego jest powiat piotrkowski. Wirus znajduje się w odległości niespełna 100 km od jego granic. O specyfice chowu świń w tym regionie i zagrożeniach jakie niesie ze sobą afrykański pomór świń rozmawiamy z Pawłem Śpiewakiem, powiatowym lekarzem weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim.

„Farmer”: Jak przedstawia się skala produkcji żywca wieprzowego w powiecie piotrkowskim?

Paweł Śpiewak: Powiat piotrkowski jest drugim powiatem w Polsce pod względem liczby utrzymywanych świń. Wyprzedza nas tylko powiat żuromiński leżący w północno - zachodniej części Mazowsza. Na terenie powiatu zarejestrowanych jest 5 tys. stad świń, utrzymujemy łącznie około pół miliona zwierząt. Można przyjąć że co dwudziesta świnia wyprodukowana w naszym kraju pochodzi z powiatu piotrkowskiego. Większa część produkcji zlokalizowana jest w północnej i zachodniej części regionu. Są to gminy Grabica, Czarnocin, Moszczenica, Wolbórz i Wola Krzysztoporska. W pozostałej części powiatu zagęszczenie produkcji jest nieco mniejsza.

F: wirus ASF znajduje się w odległości poniżej 100 km od granic powiatu. Czy możliwe jest w ogóle aby choroba tu nie dotarła? A jeżeli dotrze, to co zrobić by nie dostała się do stad świń?

P.Ś: Jako przedstawiciel służb weterynaryjnych, zawszę muszę brać pod uwagę czarny scenariusz, czyli sytuację w której choroba dociera do naszych stad. Na taką też ewentualność cały czas się przygotowujemy. Niestety braki kadrowe utrudniają to zadanie. Aby skutecznie chronić region przed chorobą inspekcji weterynaryjnej potrzebna jest większa liczba dobrze opłacanych pracowników.

W naszym powiecie są gminy o dużym zagęszczeniu produkcji, jak i nieco mniejszym. Tam gdzie jest duże zagęszczenie stad, ASF szerzyć może się przede wszystkim poprzez przemieszczane zwierzęta, lub środki transportu. Tam gdzie jest mniej stad, większym zagrożeniem są dziki. Cała gmina stanowi jednak system naczyń połączonych, uczulamy zatem wszystkich producentów trzody o zadbanie o przestrzeganie zasad bioasekuracji i korzystanie z wszelkich programów pozwalających na dofinansowanie dostosowania gospodarstw do tychże wymogów.

F: Jak wygląda kontrola populacji dzików w regionie?

P.Ś. Nasz region jest jednym z liderów pod względem liczby odstrzeliwanych dzików. W okresie żniw odstrzał ten był ograniczony po to, by nie stwarzać ryzyka dla pracujących na polach rolników. Od jesieni do wiosny planujemy dalszy intensywny odstrzał tych zwierząt.

F: Zakładając, że spełni się czarny scenariusz, jakie mogą być konsekwencje wystąpienia ASF na terenie powiatu piotrkowskiego?

PŚ: Konsekwencje pojawienia się w naszym regionie afrykańskiego pomoru będą tragiczne przede wszystkim dla samych rolników. Choroba spowoduje wygaszenie produkcji, prawdopodobne jest, że w przypadku wielu gospodarstw nie da jej się już odbudować. Dla wielu ludzi oznaczać będzie to utratę podstawowego a nawet jedynego źródła dochodu. Doprowadzić to może do napięć społecznych i eskalacji niezadowolenia. Ucierpi również na tym cała branża, czyli firmy powiązane z rolnictwem.

F: Jakie są inne wyzwania dla produkcji żywca wieprzowego w regionie?

P.Ś.: Dążymy do tego, aby produkcja w naszym regionie była w pełni samowystarczalna. Mamy obecnie świetne tuczarnie, cały czas brakuje nam jednak gospodarstw wyspecjalizowanych w produkcji prosiąt. W dużej mierze tucz prowadzony w regionie opiera się na warchlakach importowanych z Danii. Jeżeli z różnych przyczyn utracimy możliwość importu zwierząt, to produkcja zatrzyma się jeszcze zanim dotrze do nas wirus afrykańskiego pomoru świń. Dlatego tak ważne jest, aby w regionie rozwijała się również produkcja warchlaków.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (17)

 • wet 2018-10-10 16:03:49
  mozgi macie zryte pier....... farmazony lekarze weterynarii celowo roznosza asf ....... debile nieuki..... jak macie dowody to je pokazcie nie blotem obrzucacie
 • Lolo 2018-10-10 12:54:37
  Tak na logikę. Czy nie wydaje się wam dziwne że wet zamiast do rolnika myli się i dzwoni do dziennikarza? Moim zdaniem trochę bez sensu. Bez względu na to kto ma w tym interes rodzinne gospodarstwa muszą ustąpić wielkim koncernom a asf to przyśpieszy. Kolejne ogniska będą pojawiały się w swoim czasie gdy tylko w danym regionie ucichnie i rolnicy się przebranżowią asf zaatakuje gdzieś indziej
 • Małorolny 2018-10-10 08:34:40
  Asf wkrótce dotrzeć do do nas bo Myśliwi mają w (...) polowanie na dziki od tygodnia dziki ryją w mojej pszenicy a Myśliwi nie potrafię ich strzelić przyjedzie taki posiedzi godzinę na ambonie a potem mówi kurde nic nie było a rano pole jest skopane tak poluje nasze koło Dzik niestety są tam same dziadki, prokuratorzy, policjanci, lekarze itd. którzy tylko się przechwalają jak to oni polują a w rzeczywistości to opowiadają filmiki widziane na YouTube.
  • Rols 2018-10-10 10:45:34
   To rób kwity i zostań myśliwym. Jaki to problem? Trzeba być osobą:
   - nie karaną,
   - zdrową na umyśle, potwierdzone przez psychiatrę
   - posiadać rozum co jakąś wiedzę absorbuje i przyswaja.
   Którego z tych parametrów nie spełniasz?

   Zwierzyna w stanie wolnym należy do Skarbu Państwa. Ty sobie będziesz społ, a ktoś ma za Ciebie pola pilnować????? Po krótce wymienię tylko niektóre dopłaty jakie przysługują temu wicznie pokrzywdzonemu rolnikowi..
   - obszarowa,
   - do materiału siewnego
   - do trzody chlewnej,
   - do bydła
   - do bioasekuracji (75% zwrotu kosztów)
   - do ubezpieczenia upraw
   - zwrot akcyzy za paliwo
   - teraz jeszcze pomoc państwowa w związku z suszą.

   I proszę mi nie płakać, że się nic nie opłaca.
   Sam jestem rolnikiem na 40 ha prod roślinnej, pracuję zawodowo, a moim podkreślam, sposobem spędzania wolnego czasu jest Łowiectwo.
   Odbyłem staż, należę do KŁ, którego obwód jest na moich gruntach i można powiedzieć, poluje na swoim.
   Żaden etyczny myśliwy nie będzie strzelał do ciężarnych loch. Rządowe dziki to problem Rządu. Miała być jakaś tam straż przednia. Miał minister wojsko organizować. I co??? I teraz problem ASF na zwala na hobbystów, czy tam jak to mówisz "dziadków".
   • jerro 2018-10-10 11:05:28
    Jaka jest dopłata do trzody chlewnej? Bo ja i inni hodowcy chcielibyśmy ją uzyskać.
   • Jarek 2018-10-10 11:29:16
    To co powiesz o ubijaniu loch prosnych z powodu nie spełniania bioasekuracji w gospodarstwie to jest wg Etyczne. Przypadek następny to wybijanie zwierząt no przez obecność dzików a w konsekwencji ognisk jest zakaz obrotu stadem przez 40 dni.
   • Małorolny 2018-10-11 09:56:27
    Wiesz nie spełniam wszystkie wymagania aby być myśliwym Problem polega na tym że nie mają wolnych miejsc i są do tego jak pies ogrodnika sam Nie poluje i innym też nie da w mojej miejscowości mieszka bar U myśliwych z innych kół chętnie by zaplanowali tutaj na dzika podkreślam na dzika nie chcą im dać odstrzału a i odszkodowań też nie chcą płacić Skoro są dziki państwowe a nie koła to może ja powinienem mieć możliwość polować na swoich polach a nie słuchać myśliwych którzy mają nas w du.pie
   • Rolnik 2018-10-11 20:30:17
    Rols jak smiesz tu Pie... że rolnika same kokosy lecą do kieszeni chyba Tobie za ubijania i sprzedawanie dziczyzny na lewo jak to się dzieje w mojej okolicy rolnika się nalicza podatek z ceny żyta po 700 a w skupie realnie dają 500 dopłaty to jest "wyrownanie" byś miał czym kiche zapchac bo inaczej chleb by 10 kosztowal zwrot akcyzy 1zł do 86 litrów na hektar tylko najpierw musisz zapłacić po 5.30 za on czekać pół roku za zwrot części kasy a akcyza w cenie paliwa to 50-57% ceny dotego VAT klimatyczne i wiele (...) a co do myśliwych to ostatnio w mojej okolicy wymyslili siedząc na ambonie ze dawniej ludzie wyganiali gęsi na zboża i rzepak by za bardzo nie wyrosły przed zimą ludzie antywylegacze są od tego a te gęsi to Wy czemu myśliwi się nie chwała że dostaną 650 zl do ubitego dzika a rolnik na rok do hektara na 800 i musi nawozy kupić paliwo podatek amortyzację sprzętu policzyć i często nie pobiera doplat bo ona idą za czynsz za dzierżawę pomysł patafianie zanim napiszesz.
   • waldi 2018-10-19 21:17:43
    To gościu strzelaj do dzików a nie rolników!!!
 • adam 2018-10-09 18:37:39
  jaki jest sens wydawania publicznych pieniędzy na zabezpieczenia chlewni przed asf jak lekarze skazują wszystkie małe hodowle na likwidacje Miałem dwie kontrole pierwsza pozytywna druga już nie mimo że wykonano wszystkie zalecenia po za tym w czasie rozmowy lekarz stwierdził żebym się nie stawiał bo i tak mnie wykończy
  • djdjdjd 2018-10-09 19:56:22
   jakby do mnie tak lekarz powiedzial to chyba by smiec z placu w całosci nie wyszedl...
 • FOX 2018-10-09 17:01:17
  Bez obrazy Biała.
  Ale to co mieli lekarze z Parczewa w porównaniu z tym co będą mieli lekarze w przypadku asf-u w powiecie piotrkowskim to były wakacje.
  • Biała 2018-10-09 17:47:23
   Na myśli miałam zamianę prób krwi, takie szwindel aby jak najdłużej nie uwolnić strefy..
   Wszystko po to aby rolnicy tracili i jak najszybciej zniechęciło się dalszą hodowlą....
  • Rolnik popopopopoppkl 2018-10-09 21:18:25
   Tylko z Parczewa głowy poleca za przekręty z tym asf
   • Biała 2018-10-09 21:42:40
    raczej kruk, krukowi oka nie wykole..
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.226.73.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.